Ano je to žralok. Naštěstí je však pětimetrový velikán ze dřeva a do lomu ho neumístil nikdo jiný než aquanauti z Pelhřimovského potápěčského spolku.

Činnost sdružení, které založilo v květnu roku 2004 třiadvacet potápěčů z Pelhřimovska, je od počátku vůbec neodmyslitelně spjata se zatopeným lomem u Horní Cerekve.

Po ukončení těžebních prací na počátku osmdesátých let zaplnila lom voda a zůstala v něm některá těžební technika, která v tyrkysově průzračné vodě není potápění na překážku. Naopak může vhodně simulovat vrakové potápění, což atraktivitu lokality pro milovníky hlubin jen zvýšilo. V lomu s hloubkou od 13 do 21 metrů potápěči postupně vytvářeli infrastrukturu nezbytnou pro potápění i výcvikové kurzy.

Budování zázemí

Ve strmém srázu bylo nejdříve potřeba vybudovat kvalitní přístup. Rok po založení občanského sdružení tak potápěči zbudovali schody, které usnadňují přístup k vodě. Jejich schodnice jsou 16 metrů dlouhé a mají celkem 42 schodů.

Tvoří nepřehlédnutelnou součást potápěčské základny a i po letech intenzivního používání potápěči a ostatními návštěvníky lomu jsou ve velmi dobrém stavu.

Aby se mohli potápěči pohodlně sesunout do modrých hlubin a po čase stráveném v jejich tichu zase pohodlně vylézt, museli vytvořit přímo na místě přístupové plato. Nachází se nedaleko schodů těsně nad hladinou jezera a umožňuje pohodlný vstup do vody i výstup. Pozinkované schody posloužily již mnoha potápěčům po jejich náročných i lehčích ponorech.

Plato zpestřuje koupání také letním návštěvníkům lomu, kteří na něm rádi chytají bronz.

Veškeré zázemí členů spolku dovršila stavba chaty v roce 2006, ve které akvanauti tráví čas mimo vodní svět. Dohlíží tam také na správný průběh regulovaného potápění v rámci výcviků.

Infrastrukturu bylo nutno vytvořit také pod vodou. Potápěči tak v hloubce 9 a 6 metrů vytvořili kaskádu výcvikových platforem, což uvítali hlavně instruktoři potápění.

Spolek však netvoří pouze materiální zázemí, ale především jeho činnost, do které spadá řada akcí a aktivit. Každoroční první ponor a současně zahájení sezóny vychází obvykle na začátek dubna. Lom a servis základny je pak přístupný každý víkend až do konce října. Nejenom na sebe myslí pelhřimovští potápěči a pro děti pořádají lanové a dětské dny.

Baví se i děti

„Od roku 2007 jsme je organizovali již třikrát. Jsou zdarma pro všechny děti hornocerekvické školy. Termín vždy směřujeme ke dni dětí,“ dodal Josef Koch z potápěčského spolku.

Akční den pro děti sestává ze čtyř hlavních disciplín určených jednotlivými stanovišti. „Zastřílí si lukem, vyzkouší slaňování, přechod po horizontálním laně a vše završí přejezdem na laně nad hladinou jezera,“ dodal Josef Koch.

K čemu by však byl trénink na rodném lomu, kdyby ho potápěči nevyužili v nekonečných vodách moří. „Každoročně jezdíme na různá místa do Chorvatska. Potápěli jsme se také na Elbě, Korsice, Sicílii nebo na Bali. Také se jezdíme potápět do jiných lomů, ať už u nás, v Německu, Polsku či Rakousku. Letos se například chystáme na týdenní safari do Egypta,“ těšil se Koch.

Historii potápění v Hornocerekvickém lomu poznamenala také nešťastná událost, při které jeden z návštěvníků hlubin utonul. Jemu je nyní věnován pomníček, který se nachází šest metrů pod vodou v blízkosti pláže.

Vylov si slivovici

Výrazným zpestřením potápěčské sezóny je Lovení jarní slivovice a vína, kdy se do lomu zanoří dvacet lahví s chutným obsahem. Kdo je pod vodou objeví, tomu patří. Po potápění v chladných hlubinách vždy přijdou k duhu.

Do lomu tak jezdí potápěči z celé české republiky a jeho obliba je mezi nimi neutuchající. Svědčí o tom také výsledky ankety potápěčské veřejnosti, kde je hornocerekvický lom druhým nejvíce oblíbeným v Česku a to s notným rozdílem hlasů před ostatními.