Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze za zničený stadion se ztrácí v nenávratnu

Humpolec – Humpolečtí si mohou děkovat za čtyři roky staré rozhodnutí nečekat s výstavbou nového zimního stadionu na okamžik, kdy dostanou odškodnění za zřícenou halu.

5.3.2010
SDÍLEJ:

Zřícená střecha humpoleckého zimního stadionu.Foto: DENÍK/Josef Němec

Kdyby vyčkávali, pod Orlíkem by se nebruslilo dodnes a možná už nikdy.

Zatímco trestně právní soud prokázal špatně smontovanou střešní konstrukci staré haly a tedy vinu stavbyvedoucího dodavatelské společnosti BC Building Centrum, civilní spor ohledně náhrady škody uvízl na mrtvém bodě.

Právník: Výmaz firmy je neslýchaný

První jednání přibližně před rokem a čtvrt bylo odročeno kvůli žádosti ze strany žalované společnosti o vypracování dodatkového posudku. Než znalec svůj úkol dokončil, dotyčná královéhradecká stavební společnost se ocitla v likvidaci a dokonce zmizela z obchodního rejstříku.

„Výmaz této společnosti z rejstříku považuji za zcela neslýchané pochybení. Nelze tak přece učinit, pokud je firma zatížena žalobou,“ zdůraznil právník humpolecké strany soudního sporu Bronislav Šerák.

První humpolecký zimák stál devatenáct milionů korun. Několik milionů přiteklo z městského rozpočtu, zbytek zajistila dotace. Úlohy investora se tehdy ujal Český svaz tělovýchovy společně s TJ Jiskra. Její předseda Jiří Šimek neskrýval nad zauzlováním sporu rozčarování. „Je to nehoráznost. Každopádně zůstáváme aktivní, prostřednictvím právníka se pokusíme dovolat zadostiučinění,“ řekl Šimek.

Nenechají to jen tak, chystají další kroky

Šerák se během nejbližších týdnů pokusí přijít na kloub tomu, jak mohla stavební firma za těchto okolností zmizet z povrchu zemského.

„Možností, jak se něco podobného mohlo stát, je několik. Ať už je pochybení na straně soudu, který prohlášení o nezatíženosti firmy nepožadoval, nebo na straně likvidátora. Rozhodně to ale nenecháme jen tak,“ ubezpečil právník Šerák, který kvůli neoprávněnému „vypaření se“ firmy BC Building Centrum a tím pádem zmařenému vymáhání škody již chystá další kroky.

„Není přece možné, aby dodavatel stavby vyklouzl z toho průšvihu tak snadno,“ přidal se Šimek.

Rozladění nad pokračováním čtyřleté kauzy neskrývá ani humpolecký starosta Jiří Kučera. „Je to nečekaná situace. Chtít zpátky peníze od už neexistující firmy je ale hodně problematická záležitost,“ podotkl Kučera.

Jak ale naznačil Šerák, dobojováno rozhodně není. „Vždycky se najde nějaká šance. Neříkám, že je obrovská. Vymahatelnost plnění po společnosti s ručením omezeným bývá upřímně řečeno ošemetná věc téměř pokaždé. Ale i kdyby ta šance nebyla, jedná se tu o veřejné prostředky. Musíme tedy učinit veškeré zákonné kroky, abychom celou věc dovedli do zdárného konce,“ dodal Bronislav Šerák.

Lajdácky smontovaný humpolecký zimní stadion se sesunul pod tíhou sněhové peřiny k zemi téměř přesně před čtyřmi roky. Obrázky vraku zánovního sportoviště tehdy oblétly celou republiku.

Ještě před koncem roku následujícího stála hala nová. Ta ale již vyrostla jako čistokrevný majetek města, do jehož vlastnictví se postupně přestěhovala i další sportoviště.

„Takto je všechno průhlednější. Sami si dohlížíme na to, aby nevznikly další podobné potíže,“ poukázal starosta Kučera mimo jiné na pravidelnou obhlídku střechy dvakrát postavené zimní haly.

Autor: Michal Vítů

5.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení