V čem její neobyčejnost spočívá? Už několik let působí jako dobrovolnice v pelhřimovském Fokusu Vysočina, kde klienty vyučuje esperanto. Ať je teplo nebo zima, vydává se dva kilometry pěšky na autobus do Pelhřimova, aby mohla pomáhat potřebným.

Ve čtvrtek za svou práci získala ocenění pro nejlepšího dobrovolníka okresu Křesadlo 2009. „Z ceny mám samozřejmě radost. Ale vím o lidech, kteří by si ji zasloužili mnohem víc než já,“ říká skromně Věra Marešová v rozhovoru pro Deník.

Esperanto jste začínala učit v roce 2004 jako dobrovolnice v Jihlavě. Co vás přivedlo do Pelhřimova?
V Jihlavě mi dali podmínku, že musím mít nejméně pět žáků. Takový počet se mi sehnat nepodařilo. Tak jsem od roku 2005 začala vyučovat esperanto v Pelhřimově.

Kolik máte v současné době žáků?
Jenom tři. To víte, lidem se cizí jazyky moc učit nechce. Platí to o angličtině, němčině i esperantu. Přitom je o mnoho jednodušší než dvě předchozí zmíněné řeči. A se znalostí esperanta se dá i velmi dobře a levně cestovat. Uvidíme, třeba se časem karta obrátí a esperanto bude v kurzu. (úsměv)

Za dobrovolničením pravidelně dojíždíte do Pelhřimova autobusem. Z domova k zastávce chodíte pěšky dva kilometry. Nemáte nutkání zůstat doma, když je venku zrovna nečas?
Vůbec ne. Cesta na autobus mi nedělá žádné potíže ani v zimě. Jsem zvyklá.

Málem bych zapomněla. Kromě dobrovolnice jste také nadšenou turistkou.
Ano. Ráda se projdu. Jeden můj kamarád z Norska je už v požehnaném věku a chodí ven za každého počasí. Je to zdravé. Procházka není vůbec na škodu.

Pojďme se bavit o Křesadle. Na cenu jste byla několikrát nominovaná už v předchozích letech. Čekala jste, že se na vás právě letos usměje štěstí?
Vůbec ne. Samozřejmě, mám radost, že jsem Křesadlo dostala, ale…

Ale?
Myslím, že mezi nominovanými byli lidé, kteří si ho za to co dělají zaslouží mnohem víc než já.

Vyučování esperanta vám nepřipadá jako dostatečně záslužná činnost na získání ocenění?
To ano. Jsem moc ráda, že můžu nějakým způsobem pomoci potřebným, a že jim předávám nové poznatky z cizího jazyka. Ale podle mého názoru si třeba dobrovolníci, kteří tráví volný čas se zdravotně postiženými dětmi v pelhřimovském klubu Klíček, zaslouží mnohem větší ocenění a obdiv.

Pokud vím, chodíte pomáhat i na schůzky pelhřimovského Sdružení nevidomých a slabozrakých.
Ano. Tam pomáhám s přípravou občerstvení a mytím nádobí.

No vidíte, další cenné body pro zásluhu Křesadla. (úsměv)
To ano. Setkání svazu jsou pouze jednou za měsíc. Ráda bych s nevidomými trávila více času.

Jak byste chtěla pomáhat nevidomým?
Klidně bych nevidomého doprovázela na nákupy do města. Nebo bych s ním trávila volný čas. Třeba četbou knížek či procházkami do přírody.

Co vás přivedlo k práci se zrakově postiženými?
Mám kamarádku v Olomouci, která je slepá. Od ní jsem se naučila, jak se lidé se zdravým zrakem mají správně chovat k nevidomým a pomáhat jim. Moc ráda bych své zkušenosti využila pro pomoc potřebným také v Pelhřimově.

Věra Marešová
– jako dobrovolnice učí esperanto ve Fokusu Vysočina Pelhřimov
– získala Křesadlo 2009 pro nejlepšího dobrovolníka okresu
– patří mezi nejdéle působící dobrovolníky na Pelhřimovsku