Tomuto faktu nepřidává ani tající sníh, který výkaly na chodníky naplavuje. Co s tím? Zatímco loni evidoval pelhřimovský městský úřad 971 psů, letos je jich o 7 více. „V letošním roce máme v evidenci pro Pelhřimov a přilehlé obce 978 psů,“ informovala Marie Kohoutová z oddělení místních poplatků pelhřimovského městského úřadu.

O tom, že mnozí chovatelé při venčení svého čtyřnohého miláčka jaksi pozapomenou uklidit psí hromádku, se denně přesvědčují nejen obyvatelé Pelhřimova, ale i ostatních měst v okrese.

„Někteří majitelé psů jsou dost neukáznění. Podle mě není takový problém sebrat psí exkrement do sáčku a vyhodit do koše,“ podotkla Drahomíra Zemanová.

Bezohledné jednání

Mnozí obyvatelé pelhřimovského sídliště už tak smířliví nejsou a žádají tvrdší postihy pro neukázněné pejskaře. Právě na plochách v panelákové zástavbě se psí výkaly povalují nejvíce.

„Je to bezohlednost, hlavně v místech, kde si hrají malé děti. Je sice pravda, že mnozí si po svých psech uklidí, ale stále existuje spousta lidí, kterým je to jedno. Těm by se za to měly dávat větší pokuty,“ konstatovala Jana Randová.

Bohužel ale právě v těchto případech je velice těžké dopadnout viníka přímo při činu.

Navíc ani pelhřimovští policisté se těmito případy nezabývají. „Policie v této situaci pokutu dát nemůže. To je čistě v kompetenci města,“ podotkla pelhřimovská mluvčí republikové policie Hana Kotková.

Městský úřad od začátku roku již udělil několik pokut. Výše sankce je však různá. „Nějaké pokuty jsme již rozdali a určitě v tom hodláme pokračovat i nadále. Výši sankce vždy určujeme ze zákona,“ uvedl Jaroslav Hraníček z úseku veřejného pořádku. Jak ale přiznal, zjistit, kdo je ve skutečnosti viník, bývá největší problém.

„Pokud se na nás někdo obrátí se stížností, tak se na tu konkrétní lokalitu samozřejmě zaměříme. Usvědčit toho, kdo po svém psovi neuklidil, však nebývá jednoduché,“ dodal dále Jaroslav Hraníček.

Záleží tedy především na odpovědnosti majitelů psů. Ti se navíc už ani nemohou vymlouvat na nedostatek míst, kde jsou umístěny stojany se sáčky.
Město však o koupi dalších stojanů se sáčky na psí exkrementy v tomto roce neuvažuje. „Rozšiřovat je určitě nebudeme, protože jich je dost. Můžeme je udělat třeba po padesáti metrech, ale to problém nevyřeší. Záleží na každém, jestli to po svém psovi sebere a nebo ne,“ pověděl místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek.

Jak dodal, se psími exkrementy by měl pomoci nový vysavač a nezaměstnaní z úřadu práce. „Vysavač přijde město na 70 tisíc korun. Do práce zapojíme i osm lidí z úřadu práce, na které bude dohlížet jeden člověk,“ uzavřel Tomáš Dufek.