„O pronájem pozemků pro stavbu sluneční elektrárny se ucházeli celkem čtyři investoři,“ sdělil obrataňský starosta Josef Hovorka. Zastupitelé po krátké diskuzi ze zájemců vybrali společnost Desire Invest.

„Jejich nabídku jsme vyhodnotili pro obec jako nejvýhodnější,“ zdůvodnil starosta. Firma podepsala s Obrataní smlouvu na pronájem pozemků na pětadvacet let dopředu.

Do obecní kasy každý rok poputuje tři sta tisíc korun. Obrataň si tak celkem přijde na sedm a půl milionu korun. „Peníze získané z pronájmu použijeme na rozvoj obce,“ pokračoval Josef Hovorka.

Celý projekt je teprve na začátku

Na provozu sluneční elektrárny vydělají i všechny tamní zájmové spolky. Investor mezi ně každý rok pronájmu přerozdělí pětapadesát tisíc korun.
To si pochvaluje starosta obrataňského sboru dobrovolných hasičů František Vostarek. „Peníze, které dostaneme na činnost spolku, rozhodně uvítáme,“ uvedl Vostarek. „Hodí se nám každý příspěvek,“ dodal starosta dobrovolných hasičů.

„Snažili jsme se obci nabídnout co nejlepší podmínky a vyjít jí maximálně vstříc,“ řekl Jaroslav Pavlů z firmy Syscore, která spolupracuje se společností Desire Invest na projektu obrataňské elektrárny.

Investor zaplatil také provedení změny územního plánu obce. Ta byla pro stavbu solární elektrárny potřeba.

Jak ale zdůraznil Pavlů, celý projekt je teprve na začátku. „Podepsali jsme nájemní smlouvu s obcí a máme povolenou výstavbu,“ shrnul Jaroslav Pavlů. „Čekají nás ještě jednání s E.ONem. Do jeho sítě budeme vyrobenou energii dodávat,“ prozradil Pavlů.

Vznikne nové pracovní místo

Pokud všechno půjde podle plánu, bude obrataňská elektrárna v provozu ještě letos. S ní vznikne i nové pracovní místo. „Zaměstnáme někoho, kdo bude na chod elektrárny dohlížet,“ uzavřel Pavlů.