Za poslední půlrok se nebývale zvedl zájem ze strany nastávajících manželů nejen o církevní sňatky v přilehlém kostele, ale také o civilní svatby přímo v prostorách kláštera.

Loni v létě se v kostele Narození Panny Marie vdala známá moderátorka Eva Aichmajerová, která velkou vlnu zájmu o svatby v Želivě odstartovala.
„Už půl roku před hlavní letní sezónou máme téměř zaplněnou kapacitu svatebních termínů. S takovým zájmem, a navíc od lidí z různých koutů České republiky, jsme se dosud nesetkali a příjemně nás to překvapilo,“ potvrzuje administrátor farnosti a provisor kláštera Jáchym Jaroslav Šimek.

Santini je stále velkým lákadlem

Zároveň dodal, že díky klidnému prostředí a krásné přírodě trvá hlavní sezóna svateb především od června do září, přičemž letos se snoubenci kvůli velkému zájmu nenechávají odradit ani květnem. „Podle pověr není květen šťastný měsíc pro svatby, ale letos to zřejmě neplatí. Už se nám ohlásilo několik párů i na květen, který bývá v poslední době také teplotně vlídným měsícem,“ potvrzuje páter Jáchym.

Svatebčané stojí ve velkém kromě církevních svateb v kostele, který je dílem světoznámého architekta Jana Blažeje Santiniho, také o civilní svatby v barokních klášterních prostorách.

Premonstráti zdejšího kláštera proto vycházejí snoubencům v jejich přání co možná nejvíce vstříc a nabízí jim také uspořádání svatebních hostin a oslav v prostorách kláštera.

Komplex želivského kláštera se stal na začátku února letošního roku Národní kulturní památkou a rok od roku láká k návštěvě stále více návštěvníků.

Svatba přímo v klášteře

V Želivě už dlouhá léta žije také zpěvačka Naďa Urbánková. V minulém roce se tamní okolí stalo také vyhledávaným cílem manažerů a známých osobností, kteří si sem jezdí odpočinout od stresu a starostí.

Jana Kodysová