Tuto hořkou zkušenost vstřebávají mimo jiných i dva motoristé, kteří parkovali s auty v pelhřimovské Hrnčířské ulici. Starší „bavorák“ dostal tající ledový příděl ze sedlové střechy jednoho z dvoupatrových domů přímo na čelní sklo. To je na odpis.

Chodec: boj o život

Ještě hůře dopadl Hyundai Getz, jehož hluboce promáčknutá střecha připomínala ze všeho nejvíce umyvadlo. „A to ještě bylo štěstí, že to nespadlo na hlavu nějakému chodci,“ ukazoval na hromadu až několikakilogramových ledových valounů Jan Zadražil, který bydlí hned ve vedlejším domě.

Pelhřimovští policisté dosud vyrazili k pěti nahlášeným případům od ledu pošramocených aut. „To nebezpečí skutečně hrozí a zdaleka nejen pro motoristy,“ vyzvala k všeobecné obezřetnosti policejní mluvčí Hana Kotková.

Řidiči se ale nijak netají tím, že před zatažením ruční brzdy dávají pozor v první řadě na dopravní značky. „Určité riziko poškození auta hrozí všude, i na parkovišti u supermarketu. To bych nemohl auto postavit pomalu nikam. Na střechy proto moc často nekoukám,“ sportovně přiznal pelhřimovský Jaroslav Hraníček.

Stará se pán domu

Podobně je na tom i Josef Zajíček. „Občas se nahoru podívám, že bych to ale nějak dramatizoval, to zase ne,“ usmál se Zajíček. Vyhlášený rybář si hledí o to více střechy svého krámku. Měknoucí rampouchy srážel lopatou z okapů také v pátek. A dobře věděl proč.

Poškození motoristé mají v zásadě dvě možnosti, jak se škodou zatočit. Mohou si ji nechat proplatit z havarijního pojištění, pokud je tedy mají sjednané. Mnohem častěji ale nárokují škodu po majiteli domu, z něhož led spadl.

A jak o to požádat? „Poškozený musí především všechno ihned nahlásit vlastníkovi nemovitosti, případně správcovi. Ten následně oznámí událost pojišťovně, u níž má uzavřenou odpovědnostní pojistku. Pak už je to jednoduché, pojišťovna se spojí s poškozeným a věc uzavře,“ vysvětlil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Likvidátoři mají kvůli množícím se pádům tajícího sněhu či ledu napilno každé předjaří. „Důležité je přiložit důkaz, že se škoda doopravdy stala,“ zdůraznil Bálek.