Zvířata patří Zdeně Bártů, chovatelce, která byla před více než dvěma lety podezřelá z týrání psů v Jarošově nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

Po problémech v Jarošově se přestěhovala do Zachotína, kde nyní žije s téměř padesátkou dospělých psů. V domě přitom nemá elektřinu ani tekoucí vodu.

Dostala pokutu

Podle Jiřího Šulce z Veterinární správy kraje Vysočina je i v těchto podmínkách schopná psům poskytnout odpovídající péči. „Ke Zdeně Bártů chodíme na pravidelné kontroly. Neshledali jsme žádné známky týrání psů. Jsou dobře živení a mají, co potřebují,“ potvrdil Šulc s tím, že chovatelka měla nesrovnalosti v dokumentaci a očkování. „Udělili jsme jí pokutu a paní Bártů dala vše do pořádku. Všichni psi jsou nyní řádně očkovaní,“ pokračoval Jiří Šulc.

S tím ale nesouhlasí Michaela Strnadová, předsedkyně Občanského sdružení Cibela, které má na starosti pomoc zvířatům v nouzi.

Případ Zdeny Bártů sleduje už od událostí v Jarošově nad Nežárkou. „Je jasné, že oproti Jarošovu mají psi v Zachotíně o něco lepší podmínky. Máme ale jisté výhrady k ustájení psů na betonovém podkladu a také k jejich výživě,“ sdělila Strnadová.

Lidem nevadí

Zdena Bártů se k celé věci odmítla vyjádřit. „S novináři jsem si užila své. Bavit se s vámi nebudu,“ řekla Bártů a zmizela za zdmi vepřína.

Přítomnost chovatelky s velkým množstvím psů nevadí starostce Zachotína Lence Dědicové. „Se Zdenou Bártů jsme zatím žádný problém neměli. Její psi ostatní obyvatele obce nijak neobtěžují. Nikdo z místních si na ni nestěžoval,“ sdělila starostka.

„A ze zpráv od krajské veterinární správy vím, že psi nijak nestrádají. Kdyby cokoliv nebylo v pořádku, dali by nám okamžitě vědět,“ doplnila Dědicová.
Chovatelka nepůsobí vrásky na čele ani Zachotínským. „Paní Bártů bydlí ve starém vepříně a vím, že měla před lety nějaké nepříjemnosti, ale ještě jsem se s ní nesetkal,“ prohodil jeden z obyvatel obce, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Do vsi Bártů podle starostky nechodí a s lidmi se téměř nestýká. „Mě nijak nevadí. Ani ona, ani její psi. Akorát když se obrátí vítr, je k nám občas slyšet štěkání. Ale to není nic strašného. Jenom nevím, jak paní dokáže tolik psů uživit,“ zajímal se nejmenovaný obyvatel Zachotína.

To podle Strnadové z Cibely přesně neví nikdo. „Spekuluje se, že prodává psy do výkupů pro chovatele v cizině,“ sdělila Michaela Strnadová s tím, že se jedná o legální činnost. Zdena Bártů je trnem v oku různým organizacím a lidem, kteří se zabývají ochranou zvířat. Policisté dostali na chovatelku už čtyři udání za týrání zvířat. Proto se do Zachotína museli vypravit i muži zákona.

„Provedli jsme šetření a týrání psů se neprokázalo. Nyní prověřujeme, jestli Zdena Bártů na všechny své psy odvádí řádné poplatky,“ uzavřela tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.