Podnikatelka Zdena Bártů, která už v minulosti špatně zacházela se svými psy v Jarošově nad Nežárkou, se o ně znovu stará.


V budově bývalého vepřína chová Zdena Bártů kolem třiceti psů. Objekt odkoupila od zemědělského družstva. V místě ale není zavedena ani elektřina, ani voda. Tamní obyvatelé se obávají o další osud zvířat. Žena už se v minulosti několika chyb dopustila.

Chovatelka psů Zdena Bártů se přestěhovala z Jarošova nad Nežárkou a přivezla si do bývalého vepřína třicet zvířat.

Nyní si svůj chov zřídila v Zachotíně. Tamní obyvatelé mají strach, aby se případ otřesného zacházení se zvířaty znovu neopakoval.
„Podali jsme podnět na krajskou veterinární správu, aby celou věc prošetřili,“ řekla starostka Zachotína Lenka Dědičová.

Lidé se obávají o osud smečky psů

Do obce na Pelhřimovsku se Zdena Bártů přestěhovala z Jarošova nad Nežárkou na Jindřichohradecku před několika dny. S sebou si přivezla zhruba třicítku psů. Domovem pro zvířata se stal bývalý vepřín, který je ale bez elektřiny i bez vody.

„Mám ještě v živé paměti, jak jsem v televizi viděla zubožené psy z minulého chovu paní Bátrů. To ještě bydlela v Jarošově nad Nežárkou. Takové zacházení se zvířaty je otřesné,“ podotkla učitelka z tamní mateřské školy.

Nikdo z veterinářů se ale dovnitř zatím nedostal. „Provedli jsme jednu dílčí kontrolu, ale v nejbližších dnech se chystáme objekt zkontrolovat znovu. Zatím jsme žádné pochybení nezjistili. Nevíme však, jak to vypadá uvnitř,“ sdělil Jiří Kubů z pelhřimovského inspektorátu veterinární správy.

Jako zřejmě jediná se o špatných podmínkách pro psy v polorozpadlém objektu na vlastní oči přesvědčila Dagmar Buřičová, mladá žena ze Zachotína.
„Uvnitř to vypadalo spíše jako skladiště psů. Bez misek s vodou a žrádlem tam různě pobíhali kokršpanělé, mopsíci i buldočci. Někteří z nich vypadali nemocní. Za dalšími dveřmi byli slyšet i velcí psi,“ popsala svou návštěvu v chovu podnikatelky Bártů mladá žena.

Majitelka nebyla na místě k zastižení a objekt byl uzamčen. Deníku se tak nepodařilo získat její vyjádření. O přítomnosti většího množství psů svědčilo jen štěkání a vytí.

Chov bude pod dohledem

„Paní sem občas přijede. Jsem tu už od šesti hodin ráno, ale dneska jsem ji ještě neviděl,“ podotkl dělník pracující na pile ve vedlejším objektu.

Podle starostky obce Lenky Dědičové se ale majitelka chovu snaží o nápravu a začala s úředníky i s obecním úřadem komunikovat. „Myslím si, že chovatelka netýrá psy záměrně. Problémem ale je finanční stránka zabezpečení takového množství zvířat. I to, zda na zaopatření psů bude sama stačit. Zdá se, že zvířata jsou zatím v pořádku. Bojíme se ale, jak by to mohlo vypadat za několik týdnů,“ připomněla Dědičová.

Chov Zdeny Bártů bude nyní pod dohledem veterinářů i místních obyvatel. „Každému, kdo má rád zvířata, nemůže být takovéto zacházení lhostejné,“ uzavřela Dagmar Buřičová.