Tyto skutečnosti letos ovlivní řadu vzdělávacích institucí na Pelhřimovsku, které čeká přijímání nových studentů.

V dané situaci si také zástupci škol stěžují také na možnost třech přihlášek. „Situaci to dětem neusnadní. V době, kdy se každý dostane tam, kam si přihlášku dá, si nemyslím, že by to zlepšovalo možnost výběru. Naopak náklady na administrativu škol jdou do statisíců. Zátěž je to také pro rodiče, kteří si s vyplňováním mnohdy nevědí rady,“ postěžoval si Otokar Březina, ředitel České zemědělské akademie a střední školy v Humpolci.

V učilištích nyní s napětím očekávají, kolik dětí se na řemeslo dá. „Loni vzrostl zájem o stavební obory a u ostatních nepoklesl,“ sdělil Březina.

Populace prváků nadále klesá

Vše ale provází populační pokles. „Celkově dochází na úrovni prvních ročníků středních škol k demografickému poklesu. V okrese Pelhřimov snížení činí zhruba desítky žáků ročně. Lze tak očekávat i snížení zájmu o učební obory,“ řekl Miroslav Pech z krajského odboru školství. Jaký efekt bude mít zavedení stipendií pro učně, lze jen stěží odhadnout. Zástupci řemeslných oborů to většinou vítají. Na druhou stranu si od krajem udělovaných stipendií příliš neslibují.

„Že by nám nějak zásadně narostly počty uchazečů, se nedomnívám. Ale mohlo by to přispět alespoň k zachování oborů,“ doufal Březina.

Ten chápe rodiče, kteří chtějí své dítě na maturitním oboru. „Na druhou stranu ale mohou dítěti komplikovat život. Z někoho by mohl být dobrý řemeslník a my z něho děláme špatného maturanta,“ dodal ředitel.

Přestože je situace na trhu práce složitá a nezaměstnanost jde napříč všemi obory, úřad práce obavy o uplatnění šikovných řemeslníků nemá. „Jisté je, že o lidi, kteří jsou manuálně zruční, zájem bude. Kdo řemeslo ovládá, tak se uplatní,“ ujistil poradce z pelhřimovského úřadu práce, Josef Hejda. Dobří řemeslníci se také nemusí spoléhat na potenciálního zaměstnavatele a mohou začít pracovat jako samostatně výdělečně činní.

Vliv na volbu má i úspěšnost firem

Podle Hejdy by rodiče měli k výběru školy své ratolesti přistupovat komplexně. „Měli by vzít v úvahu, zda je obor baví či ne, jaký mají prospěch a motivaci. Z části je problém už v rodinách. Převládá dojem, že kdo má maturitu, bude mít i snazší život,“ konstatoval poradce.

Volbu oboru ovlivňují i podniky v regionu. „Ze zkušeností je známé, že zájem žáků o určité obory přirozeně ovlivňuje úspěšnost firem v příslušném zaměření a přímé firemní propagační a motivační aktivity,“ dodal Pech.