Stejně tak to platí také u žáků nižších ročníků základních škol, kteří si podávají přihlášky na víceletá gymnázia.

Stres, který děti s volbou školy dříve zažívaly, dnes už nehrozí. V boji o nové duše školy přijímací řízení usnadňují, jak jen je to možné.

Na střední školu se dostane každý

„Konkrétně na Pelhřimovsku většina škol přijímací zkoušky neplánuje, volí co nejjednodušší cestu a hodlá přijímat děti pouze na základě nestandardizovaného prospěchu ze základních škol,“ uvedl Miroslav Pech, vedoucí odboru školství kraje Vysočina. To potvrzují i ředitelé gymnázií.

"Základním kritériem je prospěch žáků ze základní školy a jeho průměr,“ informoval o letošních přijímačkách Josef Novák, ředitel pacovského gymnázia.

Šanci uspět mají téměř všichni uchazeči. „Nemáme velký převis poptávky. Vezmeme všechny, kteří k nám chtějí jít,“ dodal Novák.

Místo je jedním z rozhodujících faktorů volby školy. Drtivé většině školáků se dojíždět nechce. „Vítězí Pelhřimov. Zhruba pětaosmdesát procent žáků zůstane doma,“ počítal Pavel Rafaj, ředitel Základní školy Krásovy domky v Pelhřimově.

Tam už má většina dětí jasno. Nejvíce přihlášek doputuje na gymnázium, obchodní akademii, hotelovou a střední školu v Pelhřimově.

„Někdy jsme opravdu zaskočeni tím, kdo se na maturitní obory hlásí,“ dodal Rafaj s tím, že důvodem jsou snadná přijímací řízení bez zkoušek.

Rozhodnutí o úspěchu či neúspěchu v „absolvovaném“ přijímacím řízení vydává ředitel školy nejdříve 22. dubna. Ti neúspěšní pak mohou podat odvolání na odbor školství, mládeže a sportu krajského úřadu.

Zájem o studium je také nutné potvrdit. K tomu slouží zápisový lístek, který svým žákům vydává příslušná základní škola.

Budoucí student pak musí do pěti dnů od potvrzení o přijetí lístek odevzdat na jeho nové střední škole.

Dobří učni dostanou peníze

Zatímco všemožné maturitní obory zlákají téměř každého, zájemců o řemeslo je stále málo. Kraj se rozhodl učně motivovat stipendii.

Pokud žáci prvních ročníků učilišť osmnácti vybraných oborů splní základní podmínky jako je požadovaný studijní průměr či docházka, mohou od září dostávat čtyři sta nebo sedm set korun měsíčně. Pokud budou mít výborné výsledky, dostanou navíc tisíc korun za pololetí.