Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strategie škol: přijímací řízení bez zkoušek

Pelhřimovsko – Do patnáctého března podají uchazeči o studium přihlášky ředitelům škol, o které mají zájem. Deváťáci se mohou hlásit celkem na tři školy.

18.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív Deníku

Stejně tak to platí také u žáků nižších ročníků základních škol, kteří si podávají přihlášky na víceletá gymnázia.

Stres, který děti s volbou školy dříve zažívaly, dnes už nehrozí. V boji o nové duše školy přijímací řízení usnadňují, jak jen je to možné.

Na střední školu se dostane každý

„Konkrétně na Pelhřimovsku většina škol přijímací zkoušky neplánuje, volí co nejjednodušší cestu a hodlá přijímat děti pouze na základě nestandardizovaného prospěchu ze základních škol,“ uvedl Miroslav Pech, vedoucí odboru školství kraje Vysočina. To potvrzují i ředitelé gymnázií.

"Základním kritériem je prospěch žáků ze základní školy a jeho průměr,“ informoval o letošních přijímačkách Josef Novák, ředitel pacovského gymnázia.

Šanci uspět mají téměř všichni uchazeči. „Nemáme velký převis poptávky. Vezmeme všechny, kteří k nám chtějí jít,“ dodal Novák.

Místo je jedním z rozhodujících faktorů volby školy. Drtivé většině školáků se dojíždět nechce. „Vítězí Pelhřimov. Zhruba pětaosmdesát procent žáků zůstane doma,“ počítal Pavel Rafaj, ředitel Základní školy Krásovy domky v Pelhřimově.

Tam už má většina dětí jasno. Nejvíce přihlášek doputuje na gymnázium, obchodní akademii, hotelovou a střední školu v Pelhřimově.

„Někdy jsme opravdu zaskočeni tím, kdo se na maturitní obory hlásí,“ dodal Rafaj s tím, že důvodem jsou snadná přijímací řízení bez zkoušek.

Rozhodnutí o úspěchu či neúspěchu v „absolvovaném“ přijímacím řízení vydává ředitel školy nejdříve 22. dubna. Ti neúspěšní pak mohou podat odvolání na odbor školství, mládeže a sportu krajského úřadu.

Zájem o studium je také nutné potvrdit. K tomu slouží zápisový lístek, který svým žákům vydává příslušná základní škola.

Budoucí student pak musí do pěti dnů od potvrzení o přijetí lístek odevzdat na jeho nové střední škole.

Dobří učni dostanou peníze

Zatímco všemožné maturitní obory zlákají téměř každého, zájemců o řemeslo je stále málo. Kraj se rozhodl učně motivovat stipendii.

Pokud žáci prvních ročníků učilišť osmnácti vybraných oborů splní základní podmínky jako je požadovaný studijní průměr či docházka, mohou od září dostávat čtyři sta nebo sedm set korun měsíčně. Pokud budou mít výborné výsledky, dostanou navíc tisíc korun za pololetí.

Autor: Jan Cihlář

18.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení