Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studentů bude stále ubývat

Pelhřimovsko – Studentů středních škol na Pelhřimovsku bude v následujících letech ubývat.

12.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Matej Slávik

"Na celé Vysočině by se počet žáků, kteří ukončí základní školu, měl snížit až o pět tisíc,“ potvrdila Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu v Jihlavě.
Pokud klesnou počty absolventů základních škol, nastoupí tím pádem i méně dětí do institucí poskytujících střední vzdělání.

Pokles se nezastaví

Úbytek studentů potvrdila i Jitka Číhalová z Českého statistického úřadu v Jihlavě. „V roce 2011 by mělo dojít k velkému poklesu obyvatel ve věku patnácti let,“ vylíčila Číhalová.

„Ten by se měl udržet až do roku 2022. V následujících letech se ale očekává opětovný nárůst této věkové kategorie,“ pokračovala Číhalová.

Podle Pavla Hlaváčka, ředitele střední školy v Kamenici nad Lipou, situace s klesajícím počtem studentů trvá už delší dobu. „Dětí ubývá na všech školách. Záleží na každém vzdělávacím zařízení, jak se dokáže prosadit a získat si dostatek studentů,“ sdělil ředitel kamenické střední školy, která připravuje budoucí řemeslníky.

Dobrá spádovost

Zájem o získání výučního listu poslední dobou klesá. „To víte, že děti si raději zvolí výběrové školy. My si ale zatím nestěžujeme. Máme dobrou spádovost,“ pochvaloval si Hlaváček.

Jak dodal, vždy záleží především na rozhodnutí dítěte, na jakou školu půjde. „Může se stát, že o nějaké obory v příštích letech zájem nebude. Třeba se nám ale podaří otevřít jiné. Rozhodně ale doufáme, že se udržíme a nebudeme muset školu zavřít,“ doplnil s nadějí Pavel Hlaváček.

To, zda se s poklesem studentů budou muset slučovat či zavírat střední školy, záleží na kraji, který je jejich zřizovatelem. „V současné době pracujeme na odborné analýze možných dopadů na střední školství na Vysočině. A to jak v oblasti oborové nabídky, tak využívání majetku a hospodaření s provozními prostředky,“ sdělil Kamil Ubr, vedoucí odboru školství Krajského úřadu v Jihlavě.

V letech 2003 a 2004 uskutečnil kraj vlnu slučování, jehož smyslem bylo alespoň část středních škol seskupit a lépe se tak připravit na období poklesu studentů.

O práci by mohli přijít i učitelé. Podle Ubra by procento pedagogů, kteří by případně vlivem úbytku studentů ztratili práci, nemělo být nijak markantní.
„Vzhledem k mnoha vlivům se toto procento obtížně odhaduje. Východiskem bude pokles počtu žáků, a ten se může pohybovat kolem pětadvaceti procent na konci celé vlny poklesu. Nelze předpokládat, že by počet učitelů šel dolů stejně,“ uklidnil Kamil Ubr.

V krajním případě by se mělo jednat o tisícovku kantorů. „Ale znovu upozorňuji, je to jen velmi hrubý odhad vycházející z vývoje počtu narozených,“ zdůraznil vedoucí odboru školství. Jak dodal, situace není překvapující. O poklesu se ví již deset let a některé podpůrné kroky kraj již v minulosti podnikl.

Autor: Nela Kyselová

12.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Za Pelhřimovem vznikla nová alej.
18

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Od sokolovny zmizel červený golf

Humpolec – Po odcizeném osobním automobilu v hodnotě dvaceti tisíc korun a po pachateli krádeže pátrají od poloviny týdne humpolečtí policisté.

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení