Padesátku mladých fyziků čekal po předešlé teoretické části nelehký úkol, jehož zvládnutí ještě může řádně zahýbat pořadím v Celostátním kole fyzikální olympiády. Sto očí bedlivě sledovalo kmitající se zavěšenou tyčku, zatímco ruce svíraly stopky.
„Soustava je velice citlivá. Musí ji dokázat citlivě sestavit a co nejpečlivěji měřit. K tomu je potřeba rozumět teorii a vědět, na čem a jak kmity závisejí. Měření pak musí matematicky zpracovat a na grafu pak vysvětlit důležité parametry,“ zasvěceně popsal úkol Martin Kapoun, učitel fyziky z pražského Gymnázia Jana Keplera.
Experimenty se zavěšenou tyčkou mají i praktický význam. Dokáží totiž simulovat chvění konstrukcí a závěsů.
Pelhřimov otevírá druhou padesátku
Pelhřimovské státní kolo otevřelo již šedesátou dekádu této soutěže. „Po padesátém ročníku jsme si řekli, že Pelhřimov bude pořádat první rok druhé padesátky,“ sdělil fyzikář pelhřimovského gymnázia Josef Jírů.
Proč za pokus zvolili kmitání tyčky? „Téma se určuje také podle toho, jaký materiál jsme schopni pro padesátku účastníků připravit,“ dodal Jírů.
Účastníkům soutěže dalo měření opravdu zabrat. „Byla to piplačka, stopovat jak se tyčka vychýlí a hlavně si zapamatovat kolikrát. Nejhorší bylo tyčku navázat, tak aby to bylo vyvážené,“ shrnul peripetie Zdeněk Novák z České Kamenice. Výsledek však vidí optimisticky. „Mohl bych být tak v první padesátce,“ zavtipkoval fyzik.
Někteří se s pokusem setkali poprvé. „Byla to moje premiéra. Provedla jsem asi dvě stě měření a pak už jsem nestíhala mačkat stopky,“ řekla s úsměvem Martina Vaváčková z Tábora.
Jedním z favoritů soutěže je ostřílený Jáchym Sýkora z Pražského Gymnázia Christiana Dopplera, účastník mezinárodní fyzikální olympiády v Mexiku. Pokud mu to opět vyjde, bude s užším výběrem hájit čest českých fyziků na mezinárodní olympiádě v Chorvatsku.