Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj bude mít nové dominanty

Pelhřimovsko – Padesát dva metrů vysoká rozhledna na Křemešníku už má zaděláno na desítky menších bratrů.

6.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Stožáry vysokého napětí budou součástí plánovaného vedení z Kočína u Temelína do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu.

Dráty vstoupí do života také mnoha obyvatelům okresu Pelhřimov. „Překvapilo nás, že plánovaná výstavba představuje cirka 720 nových vysokých stožárů v krajině, Krajský úřad Vysočina, který důsledně odmítá stavby větrných elektráren na svém území, nemá k záměru žádné připomínky a nepožaduje ani kompletní zhodnocení vlivu na životní prostředí,“ vyjádřil se k projektu Eduard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla.

Krajský úřad ale oponuje. „Námitky k trasování jsme řešili již v roce 2008. V této fázi projektu není nutné požadovat posouzení vlivu na prostředí, protože to musí ze zákona udělat Ministerstvo životního prostředí,“ uvedla tisková mluvčí kraje Jitka Svatošová. Dodala také, že až obdrží všechny potřebné materiály, bude věc projednávat ještě krajská rada.

Začne se za šest let

Výstvaba je plánována na roky 2016 – 2018. Důvodů pro ni je podle mluvčí České energetické přenosové soustavy několik. „Jedním z důvodů je posilování příčného spojení. V Česku byla soustava stavěna ze směru výroby do míst spotřeby. Dnes je však situace úplně jiná a přenosová soustava se tomu musí přizpůsobit. Důvodem je také zlepšení spolehlivosti celoevropské soustavy a vyvedení nových bloků Temelína,“ informovala Jana Babůrková.

Zatímco kraj v trase vedení zatím problém nevidí, dotčeným obcím vstoupí do života zásadně. Dubovice, EŠ, Kámen, Olešná, Obrataň, Zachotín nebo Vyskytná jsou jen některé z celkového výčtu trasou dotčených obcí. V Zachotíně se plánované trase postavili.

„Pro obec byla první varianta trasy z mnoha důvodů nepřijatelná. Podali jsme protest projektantské firmě a kraji. Naše výtky byly vzány v potaz a trasa byla posunuta o něco dál,“ sdělil Martin Vacke, místostarosta Zachotína. Podle něho vedení představovalo hrozbu pro další rozvoj vesnice, mohlo by způsobit odliv obyvatel a celkově snížit kvalitu života. „Momentální trasa Zachotínu nevadí, na stožáry však stejně budeme muset koukat,“ dodal Vacke.

Projektanti částečně ustoupili také Kámenu. „Jižní varianta trasy by zabrala plochy určené pro rozvoj obce. Nyní stožáry povedou ze severu, kde je plánováný obchvat,“ ozřejmil starosta Dalibor Jaroš.

Mezi nejčastější výtky k projektu patří hrubé narušení krajinného rázu, negativní vliv na přírodu, zdraví a rozvoj obcí. „Největší devizou našeho kraje je právě jeho nízká industrializace,“ řekl Martin Vacke. Trasa by měla překlenovat také Jankovský potok, jež je zanesen do evropsky chráněných území Natura 2000.

Změna je možná

Právě nyní probíhá zjišťovací proces posuzování vlivu na životní prostředí zvaný EIA. V rámci něho můžou jednotlivé obce a organizace projekt připomínkovat. Celé řízení pak bude vyhodnoceno, na základě čehož se bude trasa optimalizovat.

Za problém lze také považovat informovanost obyvatel okresu. Drtivá většina z nich a někdy i starostů dotčených obcí vůbec netuší, že se v případě velmi pravděpodobné dostavby nových reaktorů v Temelíně budou muset vyrovnat s novými dominantami.

Autor: Jan Cihlář

6.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tentokrát však budou hráči Bystřice nad Pernštejnem (v červeném) a Pelhřimova (v černém) bojovat o body do tabulky krajského přeboru. Sobotní tahák 12. kola začíná v 14.30 na bystřickém trávníku.

Exdivizní souboj: Bystřice hostí Pelhřimov

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení