Sluší se dodat, že v okrese se najde hned několik oblastí, kde si mohou motoristé být setkáním s tímto jevem téměř jisti bez ohledu na rozmary počasí.

Pozor na osvětlení

Okolí Rytova na Černovicku, lipické údolí, Ústrašínsko, přehrady na Humpolecku. Tam všude se zatahuje těžko průhledná záclona i v okamžiku, kdy všude jinde zůstává viditelnost bez kazu. Příčinu vzniku lokálních mlh vysvětlil meteorolog Milan Váňa.

„Třeba u Červené Řečice může za změnu mikroklimatu zejména v létě skutečnost, že voda v přehradě Trnávka bývá teplejší než vzduch. Tím kondenzuje vodní pára,“ vysvětlil vedoucí košetické observatoře.

Mlha se samozřejmě vytváří i řadou jiných způsobů. To však řidiče nemusí až tolik zajímat. Důležitější je uvědomit si, co všechno mohou, mají či dokonce musí uprostřed „mlíka“ udělat.

„Motoristé každopádně musí zapnout zadní mlhovky, pokud je mají namontované i vpředu, mohou použít i je. To se samozřejmě týká také hustého deště či sněžení,“ řekl za pelhřimovské dopravní policisty Miroslav Lhotský. Ten zároveň upozornil, že v okamžiku návratu viditelnosti do normálu se musí přídavné osvětlení okamžitě vypnout. Jinak vám nepoděkují ti v autech za vámi či v protisměru.

Nechvátat, dávat pozor, předvídat

A jakým způsobem je radno v mlze jezdit? Rozhodně se vyplatí ctít přímou úměru mezi rychlostí a viditelností. „Platí zásada, že řidič by měl jet vždy jen tak rychle, aby dokázal bezpečně zastavit na vzdálenost, kam dohlédne,“ vysvětlil dopravní odborník Jaroslav Knězů, který pro případ delšího cestování upozornil i na pravidelné přestávky. „Stokilometrové řízení v mlze je opravdu únavné. Člověk nesmí ani na chvíli polevit v pozornosti, jinak hrozně riskuje. Únava očí se stupňuje, což si mnozí z nás často neuvědomují,“ podotkl Knězů.

Dalšími radami jej doplnil i policista Lhotský. „Za snížené viditelnosti je také zapotřebí přemýšlet o řízení více než kdy jindy, předvídat případné nebezpečné situace. A hlavně se nedopouštět žádných zbrklých manévrů, které by mohly zmást ostatní účastníky provozu,“ dodal Lhotský.

Brát všechny tyto pokyny na lehkou váhu by se nemuselo vyplatit. Svědčí o tom loňská čísla o nehodovosti. „V Jihomoravském kraji, pod jehož policejní správu Pelhřimovsko vloni patřilo, se za zhoršené viditelnosti stalo 171 nehod,“ upřesnila policejní mluvčí Hana Kotková.