Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vladimír Brož: Bez divadla bych zimu nepřečkal

Pelhřimov – Za dva měsíce čeká divadelníky z pelhřimovského ochotnického souboru Rieger letošní premiéra a protagonista Moliérova Lakomce Vladimír Brož tak neprožívá právě nejklidnější období.

2.2.2010
SDÍLEJ:

Pelhřimovského ochotníka Vladimíra Brože neláká pouze divadlo, ale i cirkusy. Foto: Jiří Jíra

Určitě je to jiné než před pětadvaceti lety, kdy ve zdejším divadle začínal, ale nezbytná míra nervozity na něm i po letech vidět je.

Některé situace se opakují s železnou pravidelností, ale padesátiletý ochotník je přece jen už bere s nadhledem. „Jsem jedním z těch členů souboru, kteří se hrozně špatně učí text. A neumím improvizovat, to mě vždycky rozhodí. A letos, když hraju Harpagona, tak tam mám toho textu strašně moc,“ připomíná Vladimír Brož, v jakém rozpoložení se právě nachází. „Ale na druhou stranu se docela těším, protože, když se to povede a lidem bude líbit, tak…,“ nechává otevřené hodnocení úspěšného výsledku.

V roce 1985, když do souboru přišel, se zkoušela Velká mela, v níž dostal epizodní roli. „Tehdy jsem se nervózně mihl na pódiu a byl jsem rád, že to mám za sebou,“ připomíná začátky.

Mezi pelhřimovské ochotníky se dostal až na opakované nabídky režisérky Marie Steinhauserové. „Nejdřív jsem dvakrát odmítl, teprve napotřetí jsem sem přišel. Tehdy tady byla ještě taková ta stará garda, nezapomenu na ty časy,“ vypráví Vladimír Brož, jak mezi amatérskými divadelníky začínal.
A vzápětí prozrazuje, co ho na divadle lákalo. „Vždycky jsem miloval cirkusy, dobré cirkusy, ty si nenechám ujít ani dneska. No a od cirkusu není k divadlu až tak daleko, i tady se chce člověk ukázat, předvést,“ zdůrazňuje. Rieger mu umožnil najít lidi, se kterými si rozumí.

„Ta parta, kterou tady máme, je dalším důvodem, proč jsem u divadla zůstal, i když se řada lidí vyměnila,“ dodává.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zažíval Rieger stagnaci, společenské změny i generační výměna na několik let poznamenaly v minulosti zavedený rytmus práce. „Po revoluci jsme i my začali místo zkoušení kecat o politice, lidi najednou řešili úplně nové problémy,“ připomíná Vladimír Brož.
K pravidelné práci se pak soubor vrátil v roce 1994, kdy slavil Rieger rovných sto let.

„Od té doby nacvičujeme každý rok jednu hru,“ přibližuje posledních patnáct let souboru Vladimír Brož.

Zavzpomíná na úspěšné Nebe na zemi, připomene postavu Kláska v Lucerně a nevynechá Augiášův chlév. „Se Zdeňkem Martínkem jsme se úžasně vyřádili v Nejkrásnější válce a povedli se i Naši furianti,“ vypráví Vladimír Brož a v šatně divadla, kde si povídáme, přidá další pasáže ze svých minulých rolí.

Třikrát pak opustil divadelní prkna, aby se ujal režie. A pak se nevyhnul ani období, kdy si chtěl dát pauzu. Přece jen hrál v posledních patnácti letech zpravidla hlavní role, únava volala po odpočinku.

„Ale pak jsem sem do divadla celou zimu stejně chodil, nevydržel jsem bez toho. Bez divadla bych zimu nepřečkal,“ dodává Vladimír Brož, který pětadvacet let hraje amatérské divadlo v pelhřimovském ochotnickém souboru Rieger.

Jiří Jíra

2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení