VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimovská nemocnice je bezpečná, rozhodla porota

Pelhřimov – Dovedete si představit, že někomu selže kdekoliv v nemocnici organismus a v blízkosti není kvalifikovaná pomoc? Pro špitál pohroma a ostuda pro nezvládnutí své povinnosti.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Nemocnice PelhřimovFoto: DENÍK/Jan Cihlář

V tom Pelhřimovském se rozhodli této noční můře předejít a jejich řešení bylo oceněno třetím místem v soutěži Bezpečná nemocnice. Tu již druhým rokem vyhlásili kraj Vysočina a Spojená akreditační komise. „Do soutěže jsme se přihlásili, abychom o sobě dali vědět. Projekt, který jsme předložili, má za cíl zaškolit každého pracovníka včetně nelékařů v poskytnuní kavlitní první pomoci,“ osvětlil Pavel Hrala, ředitel nemocnice.

Zásadní je stálé proškolování

Celý projekt už je rovněž aplikován. „Sestaven byl resuscitační tým s potřebným vybavením. Léčiva byla účelně rozmístěna po objektech nemocnice a zaveden byl také systém kontroly jejich expirace. Nakoupili jsme také umělé figurýny na nácvik resuscitace“ dodal Hrala. Součástí standardizace a nejdůležitější součástí celého systému první pomoci je samozřejmě školení všech zaměstnanců.

„Každý pracovník musí být do třech měsíců pos vém nástupu proškolen v teorii i praxi. U zdravotníků pak následují dvouleté cykly průběžného proškolování. Nezdravotnický personál je pak proškolován jednou za pět let,“ informovala hlavní sestra Jitka Dejmková. Ke zjištění kvality a ohlsau školení u zaměstnanců v Pelhřimově sestavili také dotazníky.

Systém musí nemocnice mít

Podobný systém první pomoci povinností každé nemocnice a měl by být standardem. „V Nemocnici se musí zaměstnanci i pacienti cítit v bezpečí, a proto se musí něco udělat,“ konstatovala Dejmková.

Bývalého primáře a současného hejtmana kraje umístění v soutěži potěšilo. „Jde o to, aby v okamžiku, kdy v nemocnici dojde k zástavě dechu a poruchu srdeční akce, byli zaměstnanci schopni posyktnout profesionální první pomoc. Rozhodují totiž první minuty,“ řekl Jiří Běhounek. Výsledky druhého ročníku byly slavnostně vyhlášeny v neděli v jihlavském Horáckém divadle.

Prvenství patřilo Svitavské nemocnici za obdobný projekt a sice „Bezpečí pacientů souvisí s bezpečím zdravotníků“. „Dynamické změny standartů i přístupu k mikroorganismů“ dostaly na druhé místo Nemocnici Písek.

Sedmičlenná odborná porota složená ze zástupců vyhlašovatele, České lékařské komory, Spojené akreditační komise české republiky, Ministerstva zdravotnictví a loňské vítězné nemocnice hodnotící jednotlivé projekty se také zaměřila na možnost jejich využití v jiných zdravotnických zařízeních.

Projekty by měly inspirovat ostatní

„Rychlou první pomoc jsme už před soutěží přednášeli také v jiných subjektech. zavítali jsme tak například do ústavů sociální péče, jež nás kontaktovaly. Co se týče první pomoci, mají také svá kritéria,“ dodala Jitka Dejmková.

Soutěž byla také jednou ze součástí celostátní odborné konference Dny bezpečí, jejíž cílem je blíže zaměřit pozornost na problematiku kvality a bezpečí při poskytování zdravotní péče. „Ministerstvo zdravotnictví v současné době připravuje Akční plán bezpečí, do kterého spadá i pořádání soutěže Bezpečná nemocnice a další aktivity kraje Vysočina realizované v minulosti,“ dala ne vědomí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Komise byla se snahou zúčastněných nemocnic spokojena. „Projekty přihlášené do letošního ročníku soutěže Bezpečná nemocnice se výrazným způsobem odpoutaly od řešení lokálních problémů k řešení přenositelných kamkoli jinam. Letošní projekty byly svou úrovní velice vyrovnané, oceňuji vysokou kvalitu zpracování a kvalitu reakce na tyto projekty. Za hodnotitele mohu říci, že jsme měli problém vybrat pouze jeden nejlepší,“ zmínil David Marx, ředitel Spojené akreditační komise.

Bezpečná nemocnice
Soutěž, kterou vyhlásily druhým rokem krej Vysočina a Spojená akreditační komise české republiky. Soutěžní projekty analyzují stav bezpečí, nabízí řešení a vyhodnocení jeho účinnosti.

Autor: Jan Cihlář

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení