Botanicky je strom v centru Jiřic lípou velkolistou. Kmen je dutý, jeho obvod měřil v roce 1996 při posledním známém měření v 828 centimetrů. Lípa přežila celou řadu úderů blesku, byla zdrojem námětů řady pověstí a bájí. A na seznamu památných stromů patří v konkurenci dalších známých a slavných lip, dubů, buků či jasanů právem mezi nejstatnější.

Do Jiřic se dostaneme po silnici z nedalekého Humpolce, z města je to sem asi tři kilometry. Těsně vedle Jiřic vede dálnice D1, ale přímé napojení na ni v Jiřicích není. Nejbližší exit je právě v Humpolci, alternativou je možnost sjet z dálnice u Koberovic či Hořic.

Krásná krajina

Kdo zvolí kolo, bude si moci lépe prohlédnout i zdejší krajinu. Cesta zavede návštěvníka nad Humpolec a nad Jiřice, výhled umožní spatřit například na východě zříceninu hradu Orlík. „Ale vidět je z některých míst také hrad Lipnice na severovýchodě, nebo dokonce vrch Stražiště ležící západně od Jiřic,“ připomíná průvodce po Jiřicích Svatopluk Veroněk. V samotných Jiřicích zmíněná slavná lípa srovnatelné konkurenty nemá.

Z historických pramenů se dozvíme, že obec založili želivští premonstráti, nejstarší dochovaná písemná zmínka je z roku 1226 v bule papeže Honoria II. A nejstarší stavbou je kostel svatého Jakuba. Z původně gotické podoby kostela z roku 1350 zůstaly ale pouze obvodové zdi presbytáře s okny, kostel byl postupně v osmnáctém, devatenáctém a na začátku dvacátého století přestaven. Pak je tady ještě zajímavá škola z poloviny osmnáctého století.

Hlavní turistickou zajímavostí Jiřic ovšem zůstane ona památná lípa. „Dutina stromu pojme určitě deset lidí. Kvůli bezpečnosti, a to jak stromu, tak lidí, hlavně dětí, to ale příliš často raději nezkoušíme. Na vstupu do dutiny této lípy jsou už přibližně pětadvacet let dvířka, která raději necháváme uzamčená,“ říká Svatopluk Veroněk.

Jiřická lípa vyžaduje pravidelnou péči, i díky ní se každým rokem stále zazelená a kvete. „Žádné obecní akce u ní ale v současnosti nepořádáme. Lípa stojí hned u silnice, provoz je stále hustší, shromažďovat se na tomto místě by nebylo příliš bezpečné. Akce děláme raději na hřišti,“ popisuje současný život v Jiřicích Svatopluk Veroněk. Lípa ale nechybí na obecních fotografiích, její jméno nese jiřický obecní zpravodaj.

Jiří Jíra