Do škol přichází i dcery a synové silných ročníků ze sedmdesátých let, nazývaní Husákovy děti.

V Pelhřimově žáků oproti minulému roku nepřibude. „Prvňáků očekáváme asi dvě stě, což je zhruba stejně jako minulý rok. Nezapočítáváme však do toho děti, které měly odklad,“ informoval Petr Plachý, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy v Pelhřimově.

Dvě základní školy z druhého největšího města okresu Humpolce nárůst žáčků také neevidují. „Letos přijde k zápisům 128 dětí, což je obdobný počet jako loni,“ uvedla Miluše Koudelková, vedoucí oddělení školství z Humpolce.

To, jakou školu budou děti navštěvovat, určují městem vyhlášené spádové oblasti, potažmo bydliště. „V Pelhřimově jsou spádové oblasti dány historickým vývojem podle vzniku škol. Logicky mají tak největší spádové oblasti první a druhá základní škola,“ vysvětlil Petr Plachý.

Možnost volby je

Podle Plachého však díky zvýšené míře migrace ve městě, není potřeba tyto oblasti měnit. Rozhodně to ale nebrání výběru školy. „Školu si volí rodiče. Pokud si vyberou školu, která patří do spádu, mají jejich děti své místo jisté bez ohledu na to, kolik jich je. Pokud si vyberou školu jinou, musí si počkat na rozhodnutí ředitele na základě kapacity školy,“ uzavřel Plachý.

Letos se mohou poprvé do lavic dostat i mimořádně talentované pětileté děti. Je k tomu však nutné vyšetření odborníků, kteří zjistí, jestli dítě skutečně má mimořádný talent a nejde pouze o rodičovské ambice.