Petra Kovandová se svou výrobnou pralinek naplňuje chuťové pohárky Čechů a v blízké budoucnosti i Slováků tunami čokolády zhmotněné v bonbonech.
„Začali jsme z čistého nadšení. První prodejničku jsme si otevřeli v Táboře, abychom si vyzkoušeli, jak probíhá výroba pralinek a marcipánových specialit. Měl to být jenom náš koníček. Líbilo se mi, jak se ty pralinky dělají. Z počátku jsem v tom neviděla ani profit. Nadšení mi vydrželo do dneška,“ popisuje začátky Petra Kovandová.

Velký ohlas u zákazníků dodal Kovandové další elán a druhá prodejna na sebe nenechala dlouho čekat. „Během následujícího roku jsme dostali nabídku na hezký prostor v Českém Krumlově, no a potom už šla Praha,“ sdělila spokojená majitelka.

Bonbony dobývají také Slovensko

V Praze vlastní firma Petry Kovandové dvě vlastní prodejny, jednu v Mladé Boleslavi a potom řetězec šesti prodejen. Ty se tváří jako její, mají stejný design i stejné balení produktů. Během února se má také otevírat první obchod v Bratislavě.

V běžném provozu výrobny pracuje celkem šest zaměstnankyň. „Před Vánoci jsou ale situace, kdy makáme v nepřetržitém provozu i přes noc,“ zapáleně vypráví majitelka. Výroba pralinek je úspěšnou nadstavbou již dobře rozběhnutého byznysu. Součástí výroby jsou i nadále věci pro domácí pečení, s nimiž firma před lety začala v objektu bývalé samoobsluhy.

Bez nich by se Petra Kovandová k pralinkám zřejmě nedostala. „Postupně jsme vybudovali potravinářský velkoobchod, a ten nás naučil, že pokud nebudeme něco vyrábět, tak se do obchodních řetězců nedostaneme,“ řekla Kovandová. Samotná výroba pralinek není složitá.

Do tvrzené formy se vlije čokoláda, která se po chvíli znovu vylije. Tím vznikne skořápka, do které se pak dávají různé náplně. Když jsou bonbony plné, znovu se zalijí čokoládou. Celá forma se pak zachladí a pralinka je hotová. „Ročně u nás vyrobíme zhruba šestatřicet tun pralinek,“ počítala majitelka. Česku jsou momentálně čtyři firmy, které rukodělně vyrábí pralinky.

„My se hodně zaměřujeme na italskou čokoládu. Ta i podle odborné veřejnosti v mnohém předčí tu mnohem slavnější, belgickou,“ pochvalovala si šéfová.