Zatímco některé školy mají své jisté, zejména ty ve městech a obcích s dobrou dopravní obslužností, ostatní musí tvrdě bojovat o zaplnění svých školních lavic.
V základní škole v Lukavci se rozhodli motivovat rodiče potenciálních žáčků patnácti tisíci korunami. „Jsme na konci kraje a nikdo nám nepomůže. Rozhodli jsme se tak naše i přespolní děti finančně podpořit,“ uvedl starosta Lukavce Pavel Kubec.
Součástí darovací smlouvy je i závazek, že dítě po dobu pěti let školu nezmění. Lukavečtí rodáci už takto dostávají ke svému narození pět tisíc korun od obce. Při nástupu do školy pak dostanou dalších deset. Přespolní obdrží částku najednou.
Rozhodující je spádovost obcí
I přes velmi atraktivní návnadu se sítě Lukavecké základky překotně neplní. „Rodiče to samozřejmě kvitují s povděkem, ale nějaký rapidní nárůst zájmu o naši školu jsme nezaznamenali,“ dodal starosta. Téměř nová Lukavecká škola se může oproti některým městským pyšnit moderním zázemím výuky, dostatečnými prostory a individuálním přístupem k žákům.
Přesto doplácí hlavně na špatnou dopravní obslužnost z okolních spádových obcí. Žákům a jejich rodičům se tak vyplácí jezdit spíše do dvou pacovských škol.
Ty se paradoxně potýkají s nedostatkem kapacit pro výuku. „Naše škola je stavěna na výuku šedesátých let a při dělených hodinách vznikají problémy s prostory,“ sdělil Jindřich Smrčka, ředitel pacovské základní školy Za Branou. Dvě pacovské základky si nemají důvod konkurovat, protože dětí ze spádových oblastí mají dost. Z Táborska má škola Za Branou více jak padesát procent dětí.
Snahy lukaveckých ředitel Smrčka chápe. „Chtějí si děti udržet. Jejich spádová oblast je malá a vesnice v nich jsou vylidněné. Navíc mají moderní školu a ke každé třídě mají jednu odbornou,“ dodal ředitel.