VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Kučera: S bazénem raději počkáme na trochu lepší časy

Humpolec – Chtělo by se říci, že v Humpolci se v uplynulém roce nic mimořádného nepřihodilo. Starosta Jiří Kučera s tím souhlasí tak napůl.

15.1.2010
SDÍLEJ:

Starostenské křeslo pálí Jiřího Kučeru narozdíl od představitelů řady okolních měst o poznání méně. Prakticky všechno doopravdy potřebné, tedy školství, odpadové hospodářství či občanskou vybavenost má město pohromadě.Foto: DENÍK/Michal Vítů

„Je fakt, že žádné zařízení typu pelhřimovského domova důchodců jsme neotevřeli. Dílčích investičních počinků ale byla celá řada,“ upozorňuje starosta v rozhovoru.

Narozdíl od minulosti jste vloni nic „velkého“ nezprovoznili. Nemrzí vás to trochu?
Ale tak něco málo by se zase našlo. Namátkou jmenujme revitalizaci sídliště Smetanova či zateplení mateřských škol. Generální opravě se podrobila Kamarytova ulice. V bývalé nemocniční zahradě jsme otevřeli dětské dopravní hřiště, rovněž začala výstavba víceúčelového podkroví v základní umělecké škole. Navíc jsme velkou investici vlastně přece skoro měli.

O co konkrétně se jednalo? Proč se to nepodařilo?
Už několik let připravujeme výstavbu kompostárny. Ta se původně měla začít budovat právě vloni, kvůli zpoždění nám nezbylo než přeložit tento záměr za 90 milionů korun s desetiprocentní spoluúčastí města na letošek. Tentokrát to ale už určitě vyjde, potvrzené máme i peníze.

V šuplíku ale skončil projekt plaveckého bazénu. Lidé po něm přitom hlasitě volali.
Souhlasím, zároveň je ale třeba říci, že bazén představuje velice náročnou záležitost, kterou bychom z vlastního rozpočtu neutáhli. S žádostí o evropské peníze jsme skončili těsně pod čarou i kvůli tomu, že tato zařízení máme v blízkém okolí. Myšlenku plaveckého bazénu jsme nezavrhli, pouze jsme ji odložili na příhodnější dobu. Přece jen se už jedná o určitý nadstandard, navíc provozně poměrně náročný. My se nyní můžeme pouštět jen do takových investic, které nezatíží rozpočet dalšími náklady. Zkrátka, raději chvilku vyčkejme.

Právě jste se dotkl hospodářské krize. Jak je vlastně na tom Humpolec?
Daňové příjmy se vloni povážlivě ztenčily a všechno nasvědčuje tomu, že v tomto roce to nebude lepší. Podobně jako všude jinde nám nezbývá než šetřit. Rozvoj města rozhodně zastavit nechceme, na druhou stranu teď hodně dobře zvažujeme, do čeho peníze vložíme. Když už jsme u té neustále omílané krize, ona ale má i své kladné stránky.

Můžete prozradit, jaké?
Například se prokazatelně zlevnila cena stavebních prací. Firmy jsou teď rády za každou zakázku, čímž ušetříme spoustu peněz z městského rozpočtu. Podle mých zpráv se výrazně zlepšila i dopravní situace na Panském vrchu, a to nejenom kvůli dohodě, kterou jsme zkraje loňského roku s představiteli spediční firmy uzavřeli. Kamionů teď obecně projíždí touto obytnou zónou přece jenom o trochu méně.

I vy jste ale v této věci určitou spoluúčast přislíbili.
Jsem si toho vědom a svůj díl úmluvy také splníme. Na zlepšení asfaltového povrchu a tím pádem snížení hlučnosti zapracujeme během letoška. Pro zajímavost, na těch pár stovek metrů padne skoro deset milionů korun.

V poslední době se všemožně skloňuje narůstající státní dluh. Má nějaké závazky i vaše město?
Dluhům jsme se prozatím ubránili. Sice jsme museli proškrtat řadu výdajových položek, sahat po překlenovacím úvěru se nám ale nechtělo. V žádném případě nechceme kopírovat chování státu, které nic dobrého nevěstí. Vůbec mám poslední dobou pocit, že čím nižší článek veřejné správy, tím lépe se tam s penězi zachází.

Přikročme k radostnějším tématům. Humpolec se neustále rozrůstá. Čemu to přisuzujete?
Z toho mám velkou radost. Skutečnost, že lidé tady chtějí bydlet, je znamením dobrých životních podmínek. Nevím, možná se tím potvrzují i výsledky ankety Město pro byznys, kde jsme vpodstatě potvrdili loňský výborný výsledek. Spousta ukazatelů totiž zohledňuje kromě podmínek pro podnikání právě i kvalitu života.

Co chybělo k obhajobě předloňského celostátního prvenství v anketě?
Pokud se bodování týká, scházel malý kousek. Ale, co už jsme se smířili i s druhým místem (smích). Ne, vážně radost z toho pochopitelně mám, i když každý takový výsledek je dost relativní pojem.

Proč myslíte?
No, to třeba potkáte lidi z nějaké okrajové čtvrti a ti vám to dají zřetelně najevo. K čemu že je jim nějaké Město pro byznys, když oni už dvacet let marně čekají na chodník před domem. Na to se odpovídá opravdu složitě.

Na podzim budou komunální volby. Chcete starostenské křeslo udržet?
Řeknu to jinak. Svět se nezboří, pokud už starostou nebudu. Skutečně na tom nijak nebazíruji. Rozhodnu se podle atmosféry mezi mými spolupracovníky i ve městě. Jestliže ale budu zdravý a ucítím nezbytnou podporu, ještě jedno volební období bych do toho šel.

Jiří Kučera
* 20. ledna 1948
– vystudoval vysokou školu pedagogickou v Č. Budějovicích
– v čele města stojí od roku 2002
– předtím působil jako učitel, později jako ředitel ZŠ Hálkova
– je ženatý, má dvě děti

Autor: Michal Vítů

15.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení