Aby zájemce o studium přijímali nejen na základě prospěchu ze „základky“, ale aby si kvality nových svěřenců prověřili také u přijímacích zkoušek.
„Toto naše doporučení má charakter ochrany zájemců o studium na středních školách. Znamená to například, že přijímací zkoušky zaručí objektivnější kritéria pro výběr žáků. Opatření může rovněž pozitivně ovlivnit obtížnou situaci na základních školách, například tlak na učitele ze strany rodičů ve snaze o korekci známek na posledních vysvědčeních,“ upozornila radní kraje Vysočina pro oblast školství Marie Kružíková.

Špatné načasování?

Jakkoli tato slova vyznívají logicky a srozumitelně, podle nejednoho ředitele střední školy mají jeden zásadní háček: Načasování. Začala totiž zaznívat až koncem loňského prosince, kdy za sebou měly jednotlivé střední školy velkou část informační kampaně pro veřejnost.

„Celý podzim jsme objížděli základní školy, účastnili jsme se veletrhu vzdělávání Didacta. Všude jsme prezentovali, že přijímačky organizovat nebudeme. Jak bychom teď vypadali, pokud bychom na poslední chvíli udělali opačné rozhodnutí? Kraj na nás tlačí poměrně agresivně,“ ohradil se ředitel jedné z třebíčských středních škol, který si z pochopitelných důvodů přál zůstat v anonymitě.

Termín už je dán: 22. dubna

A jeho kolega z jiné školy k tomu doplnil: „Já jsem veřejně přislíbil, že u nás přijímačky nebudou. Pokud bych byl dotlačen rozhodnutí změnit, může některý z rozzlobených rodičů můj veřejný příslib právně napadnout. Je to velmi nepříjemná situace, měli jsme o takto zásadním názoru kraje vědět v září.“

K načasování se krajská radní Kružíková Deníku nevyjádřila. Sdělila jen, že jde o doporučení pro ředitele škol. „Je však plně v jejich kompetenci, jak se rozhodnou. Právě ředitelé jsou odpovědní nejen za stanovení kritérií pro přijímání, ale také za jejich objektivitu,“ upozornila.

Podle jejích slov by bylo prostě nejlepší vrátit se k modelu z před tří let, tedy k vícekriteriálnímu modelu přijímacího řízení. Vedle prospěchu žáka, jenž není nijak standardizován a na různých ZŠ je rozdílný, by byl posuzován mimo jiné též výsledek přijímací zkoušky. Ředitelé středních škol musejí ze zákona definitivní kritéria pro přijetí zveřejnit na svých webových stránkách 31. ledna.

„Žádné přijímačky dělat nebudeme. Nemůžeme si dělat legraci z rodičů, když jsme jasně řekli, že nebudou. Z kraje to přišlo pozdě. I na Mozaice jsme tvrdili, že je nechystáme,“ uvedl ředitel pelhřimovské Střední školy Jaroslav Plášil.

reportéři Deníku