Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnes jsme schopni účastnit se všech typů vyhledávání, říká kynoložka

Pelhřimov – Kolem psů se pohybuje už přes dvě desetiletí, její místo v Záchranné brigádě kynologů kraje Vysočina není náhodné. Dnes má Markéta Sudová v kynologické brigádě na starosti výcvik psů a v jejich blízkosti vypadá naprosto spokojeně.

13.1.2010
SDÍLEJ:

Záchranářský pes potřebuje častý pohyb. „Snažíme se minimálně jednou za měsíc věnovat psům intenzivní výcvikový víkend,“ říká kynoložka Markéta Sudová.Foto: Jiří Jíra

Když má někdo vztah k psům, tak je to zpravidla na celý život. „Já se věnuji kynologii přes dvacet let, záchranářské kynologii více než deset let,“ vypráví Markéta Sudová. Mezi záchranáře se dostala ještě před vznikem Vysočiny a zdejší krajské kynologické brigády. Tehdy začínala v řadách Jihočechů, ale protože pochází z Třebíče, tak měla vždy kladný vztah i k Jihomoravanům. Když se v roce 2001 začala formovat kynologická záchranná brigáda na Vysočině, byla logicky u její kolébky i Markéta Sudová.

Začátky nebyly jednoduché

Po létech práce v novém regionu si někdejší rozhodnutí docela pochvaluje, i když ví, že začátky nebyly jednoduché. Dneska ale s hrdostí v hlase říká, že nová kynologická brigáda v relativně mladém kraji hendikep smazala.

„Dříve byli psovodi buď v Jihočeském kraji nebo v Jihomoravském. Tady na Vysočině jsme nejdřív potřebovali psovody vycvičit. A protože se psovodské zkušenosti získávají postupně, tak teprve v posledních dvou třech letech jsme na tom tak, jak jsme si na začátku představovali,“ vrací se do minulých let Markéta Sudová.

„Teď ale už můžeme s čistým svědomím říci, ano, jsme na takové úrovni, že jsme schopni účastnit se nejrůznějších typů vyhledávání osob,“ připomíná kynoložka.

Záchranářský pes potřebuje pohyb několikrát denně, ale to určitě nestačí. „Snažíme se minimálně jednou za měsíc věnovat psům intenzivní výcvikový víkend. Jsme navíc z nejrůznějších koutů kraje, nebo dokonce z krajů sousedních, scházet se na hodinku odpoledne po práci nepřipadá v úvahu,“ přibližuje praxi Markéta Sudová. Brigáda má nyní na pětadvacet aktivních členů, v řadách záchranářských kynologů pracují i mladí lidé do osmnácti let.

Markéta Sudová se řízením osudu dostala kdysi k boxerům a nejspíš u nich už zůstane. „U mě to bude už vždycky boxer,“ říká jednoznačně. „V současné době mám už třetí fenu boxerku. Jmenuje se Charley a je jí pět let,“ přibližuje svého současného parťáka.

U boxerů ovšem nezůstává Markéta Sudová pouze ze zvyku či nostalgie. Toto psí plemeno si pochvaluje kvůli jejich povaze. „Pro boxera je charakteristická nezměrná láska k lidem. To je vlastnost, která je pro záchranářského psa nesmírně důležitá,“ říká cvičitelka psů neméně láskyplně.
„Boxer dělá tuhle práci vyloženě pro lidi. Jeho to zajímá, on chce lidi najít a chce se s nimi kontaktovat. A vůbec nevadí, že to dává někdy najevo poněkud razantnějším způsobem,“ představuje svoji boxerku Markéta Sudová.

Charley na svoji skutečnou záchranářskou premiéru zatím ještě čeká, vysočinská kynologická brigáda přece jen účasti při praktickém vyhledávání pohřešovaných osob sbírá pomalu.

„Charley zatím nikoho nezachránila, nikoho nevypátrala. Možná by se mohlo říct: bohudík,“ připomíná Markéta Sudová, že ne vždy nalezení hledaného člověka končí šťastně.

Jiří Jíra

13.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh prvovoličky.
5

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení