Sbírky budou volně přístupné

„V rámci projektu nazvaného Muzea a galerie v kraji Vysočina on-line vytvoříme elektronickou databázi sbírkových předmětů jednotlivých zúčastněných institucí,“ vysvětlila Alena Prokešová z odboru kultury a památkové péče krajského úřadu.

„Ty pak zpřístupníme na internetu pomocí speciální 3D prezentace,“ dodala Alena Prokešová. Část sbírek, které nebude možné naskenovat do podoby 3D, se zdigitalizuje v 2D formátu.

Kraj si projektem, s jehož realizací se začne s největší pravděpodobností v únoru letošního roku, klade za cíl především propagaci zapojených institucí. Do projektu se zapojilo i Muzeum Vysočiny Pelhřimov.

„Je dobré prezentovat sbírky nejen tak, že se na ně musíte přijít někam podívat. Ale vyplatí se povědomí o nich rozšiřovat i jinými způsoby,“ vysvětlil Lubomír Anděl, vedoucí sbírkových a mobiliárních fondů pelhřimovského muzea.

Podle něj jsou moderní technologie k tomuto účelu tím nejvhodnějším prostředkem. Zvláště, když poslední dobou návštěvníků muzea, zvláště z řad mladé generace, ubývá.

„Lidé si budou moci věci prohlédnout v pohodlí domova na počítači. To je pak může motivovat k návštěvě muzea, kde se na předměty podívají v reálu,“ pokračoval Anděl.

Chtějí přilákat více návštěvníků

To vystihuje také poslání celého projektu. „Výstupy z projektu se chystáme uvádět v informačních centrech a na veletrzích cestovního ruchu. Tím rozšíříme povědomí o řadě zajímavých míst na Vysočině a přilákáme nové návštěvníky,“ pokračovala Alena Prokešová. Muzea a galerie na Vysočině on-line budou mít také vlastní webové stránky.

Kromě digitální prezentace sbírek tam návštěvníci najdou i fotogalerie a další užitečné informace o zúčastněných organizacích.
„Zakoupíme také informační kiosky, které nainstalujeme ve všech institucích, které se do digitalizace přidaly. Sbírky budou prostřednictvím kiosků volně přístupné široké veřejnosti,“ uzavřela Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krajského úřadu kraje Vysočina.

Zapojili se
Muzeum Rekordů a kuriozit Pelhřimov
Muzeum strašidel Pelhřimov
Muzeum Vysočiny Pelhřimov
Síň Lipských aneb první české múzyum Pelhřimov
Zdroj: Krajský úřad kraje Vysočina