„Předvánoční Vídeň je opravdu nádherná. Panuje tam krásná atmosféra. Několik věcí mě tam ale zklamalo,“ pravil mistr tradičních řemesel, který se vydal do rakouské metropole šířit slávu zlatých českých ručiček se svými neobvyklými výrobky ze včelího vosku.

To se podařilo. Kolemjdoucí, mezi nimiž byla řada Čechorakušanů včetně rodáka z Moravče, obdivovali svátečně nazdobenou obří svíčku stejně jako další unikáty. Na dračku šly i letáčky s volnou vstupenkou do pelhřimovského muzea rekordů.

Bezmála půl druhého metru vysoká svíčka se dokonce objevila ve vysílání rakouské televize. Pobyt českých řemeslníků ale měl i trpkou příchuť. „Docela nás zaskočily podmínky, které se neshodovaly s tím, co jsme měli od brněnské agentury slíbeno,“ upozornil Kejval zejména na krajně nedůstojné ubytování.

Pomohl růžičkami

K ideálu mělo daleko i zázemí řemeslníků na tržišti. „Nacpali nás tři do jedné chaloupky, kam navíc foukalo. Tvarovat vosk fénem dost dobře nešlo,“ dodal Kejval, který navíc musel ustoupit i od plánované dobročinné dražby voskových benátských masek.

Postiženým rakouským dětem přesto věnoval 600 euro, které utržil z prodeje voskových růžiček. „Myslím, že jsme naše město reprezentovali dobře. Představoval jsem si to všechno ale trochu jinak. Příštím rokem asi pojedeme do Norimberka, odkud jsme již dostali nabídku,“ uzavřel Stanislav Kejval.