Největší zájem je mezi mladými. Mnohdy jsou mezi nimi i ti, kterým nebylo zdaleka osmnáct let. „Petardy a bezpečnou pyrotechniku, která spadá do první třídy nebezpečnosti, prodáváme zákazníkům od dvanácti let. Druhá třída je určena každému, kdo dosáhl věku osmnácti let. Vždy samozřejmě požaduji od nakupujícího doklad totožnosti,“ řekl Jaromír Kašpar z pelhřimovské prodejny Ptákoviny. Obchodníci totiž musí dodržovat přísné normy a podmínky nařizující, jak se zbožím zacházet. Pyrotechnika je nebezpečnou hračkou v rukou nejen dětí, ale i dospělých.

Podceňovat přísné normy není radno

„V současnosti trh nabízí širokou škálu těch nejrůznějších druhů dělových ran, velkých ohnivých gejzírů, raket a vystřelovacích efektů. Výrobky musí být označeny certifikátem státní zkušebny. Dále pak klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti.

Nesmí také chybět údaj o době použitelnosti,“ popsala základní parametry prodávaných výrobků Hana Kotková z pelhřimovské policie.

Klasifikační třídy jsou celkem tři. Běžný nakupující však může koupit pouze první a druhou třídu. Policie na Pelhřimovsku neřešila žádné ublížení na zdraví při silvestrovských ohňostrojích.

„Přesto je třeba dbát zvýšené bezpečnosti při manipulaci. Pro třetí třídu zábavní pyrotechniky už člověk musí vlastnit průkaz odpalovače,“ zdůraznila Hana Kotková. Přestože pro lidi je silvestrovský ohňostroj zábava a slavnostní zakončení roku, zvířata už tak nadšená nejsou. Hluk, který vzniká při ohňostrojích má negativní vliv hlavně na psy.

Stresové prostředí psům neprospívá

„Náš pes se petard bojí již odmala. O Silvestru je to nejhorší mezi dvanáctou a jednou hodinou. To s ním musím být v obýváku a drbat ho. Stejně se ale úplně třese a je hodně neklidný. Ven s ním vůbec jít nemůžu,“ popsala Dana Dvořáková.