Vaši potomci už nemohou televizní pohádky ani vidět a také manželka by nejraději vyrazila na čerstvý vzduch.

Pokud váháte, kam vyrazit na „kouzelnou“ rodinnou procházku, nabízí se místo, které má slůvko „zázračná“ přímo v názvu.

Je jím takzvaná Zázračná nebo také Zlatá studánka. Její léčivý pramen vyvěrá zpod kapličky pár stovek metrů pod vrcholem Křemešníku shodou okolností vždy okolo Vánoc a přestává téci zjara.

Nikdo netuší, proč se tak děje. Dokonce ani znalec studánek Pavel Koubek. „Údajně je tam štola, která se musí naplnit, aby pak voda začala téci. Ale jsou to jen dohady, nikdo to nepotvrdil,“ řekl Koubek.

Na počasí v tomto případě nezáleží

Jasnou odpověď neposkytl ani ředitel Městských lesů František Kučera, kterého jinak ohledně Křemešníka zaskočí málokterá otázka. „Podle odborníků to nijak nesouvisí s hojností srážek. Určitý vliv ale mohou mít tlaky v dutinách uvnitř kopce,“ pravil Kučera.

Nezpochybnitelné naopak je výjimečné složení vody. Ta podle chemického rozboru vyniká vysokou čistotou a nízkým podílem minerálů.

Zato je slabě radioaktivní, také obsahuje nepatrné množství stříbra. Takže se nekazí ani při dlouhodobějším skladování v lahvích.

Léčivé účinky vody se tradují již od první zmínky o studánce, tedy více než 250 let. Podle historických spisů si pro ni za epidemie cholery v 19. století chodily na Křemešník desetitisíce lidí. Bandasky s vodou směřovaly naložené na povozech dokonce až do Hradce Králové.

Sluší se dodat, že letos si Zlatá studánka zatím dává na čas. Tedy alespoň včera před polednem ještě byly všechny tři trubice pod kapličkou suché. „Je ale otázkou skutečně několika dnů, než voda začne opět téci,“ podotkl Koubek.

K pramenu jen pěšky

A kudy se k poutní studánce dostanete? Ta leží poblíž křižovatky pěšinek, můžete se tam vydat z několika směrů. Turisté obyčejně volí procházku z kopce po Křížové cestě od hotelu Křemešník. Odtamtud je to půl druhého kilometru. O kousek blíže to budete mít od hájovny Korce, kde můžete nechat auto. Tím se ke studánce ostatně ani nedostanete. Vykročíte kousek do svahu, pod rychnovskou silnicí zahnete doleva.

Lesní cesta za závorou vás dovede až ke kapličce. Na ní lze vypozorovat stopy po buku, který na ni před Vánocemi spadl. „Střechu jsme raději ihned opravili, aby dovnitř nezatékalo,“ dodal Kučera.

Zlatá studánka
– téci začíná vždy okolo Vánoc
– vysychá koncem jara
– je oblíbeným poutním místem
– vysoce čistá, slabě radioaktivní voda obsahuje nepatrné množství stříbra, údajně má léčivé účinky