Žádné ze čtyř největších měst podobné novoroční oslavy nechystá. Hlavním důvodem jsou především finance.

Zbytečná investice

„Žádný ohňostroj v Pelhřimově mít nebudeme. Jako město ani žádné neděláme. Všechny si dělají samotné instituce, které tady pořádají akce. Například Agentura Dobrý den. Malý ohňostroj jsme měli o zlaté neděli, a to si myslím, že je to pravé připomenutí Vánoc,“ sdělil starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

To v Humpolci jsou hlavním důvodem finance. „Financí nemáme nazbyt a v tomto případě mi to přijde jako plýtvání peněz. Vůbec jsme to do rozpočtu nezařazovali. Novoroční ohňostroj jsme tady ani nikdy neměli,“ řekl Jiří Kučera, starosta Humpolce.

Trošku jiná situace panuje v Kamenici nad Lipou. Ve městě pořádají velkolepý ohňostroj na fotbalovém stadionu v červenci. „Důvod nepořádání novoročního ohňostroje je jednoduchý. Máme tady již pětiletou tradici velkého ohňostroje při slavnostech města. Řekl bych, že tenhle ohňostroj je pro oko diváka zajímavější a je dosti bohatý. I proto nemá cenu dělat ten novoroční,“ uvedl starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur.

Stejně jako ve všech předchozích městech, tak i v Pacově se na Nový rok obloha z městské kasy nerozzáří. „Žádný ohňostroj nebude. Ohňostroj tu pořádáme akorát na dny Mikroregionu, ale ten je stejně soukromý,“ podotkl závěrem Jiří Kačer, místostarosta města Pacov.