„Zaznamenali jsme přes čtyřicet případů odcizení kreditních karet, což je oproti roku 2008 docela vysoké číslo,“ potvrdila tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Poslední krádež platební karty evidovali muži zákona tento měsíc v Pelhřimově. „Žena nakupovala v obchodním domě u autobusového nádraží. Neznámý pachatel jí z tašky, kterou měla zavěšenou na ruce, vzal peněženku. Ta kromě hotovosti a osobních dokladů obsahovala i několik kreditních karet,“ popsala nedávný případ Hana Kotková.

Vyprázdnili konto

Ze dvou ukradených kreditek následně zloděj z bankomatu vybral celkem jedenadvacet tisíc korun.

Své o ukradení karty ví také Irena Nováková z Pelhřimova. Ta o kartu přišla, když vystupovala z autobusu. „Vznikla menší tlačenice a toho využil kapsář. Asi jsem nechala trochu pootevřený batoh, ze kterého mi vzal celou peněženku,“ zavzpomínala Nováková.

Krádeže si naštěstí za několik minut všimla a kartu hned zablokovala, takže lapka z účtu žádné peníze vybrat nestihl.

Včasné zmrazení karty je hodně důležité. To potvrzují i bankéři. „Čím dříve poškozený kartu zablokuje, tím více klesá pravděpodobnost, že mu z konta zmizí uložené peníze,“ sdělila Monika Klucová, mluvčí Komerční banky.

Pelhřimovští policisté se setkali i s případy, kdy si lidé odcizení karty všimli až za několik dnů, během nichž stačili pachatelé z účtů vybrat všechny peníze. Podle Hany Kotkové se zloděje podaří dopadnout jen velmi zřídka.

„Objasněnost případů odcizení kreditních karet bývá velmi mizivá,“ přikývla mluvčí pelhřimovské policie Kotková.

Lidé by proto neměli nechávat nic náhodě a měli by dbát na prevenci. Na platební kartu by si měl každý dávat pozor a nosit ji odděleně od osobních dokladů a peněz.

Je také dobré pamatovat si PIN kód a nenosit ho napsaný v blízkosti kreditky. „Zaznamenali jsme dokonce případ, kdy měl majitel vyrytý PIN přímo na odcizené kartě, čímž zloději velmi usnadnil cestu k hotovosti na účtu,“ uzavřela Hana Kotková.

Jak předcházet krádeži kreditky
– kartu nikdy nenechávejte bez dozoru. Noste ji pokud možno odděleně od osobních dokladů a peněžní hotovosti
– pamatujte si PIN kód. Nepište si ho na papírky ani nevyrývejte na samotnou kartu
– pokud vám kartu někdo odcizí, okamžitě ji zablokujte a krádež nahlaste na nejbližší policejní služebnu
Zdroj: Policie ČR Pelhřimov