Ministerstvu financí se odloučená pracoviště v podobě podatelny nevyplatí provozovat. Lidé jejich služeb totiž skoro vůbec nevyužívají.

Proto v celé České republice zanikne celkem dvadvacet poboček, mezi nimi i ta kamenická. „Vyhodnotili jsme pracoviště, jejichž provoz se už nevyplatí,“ sdělil Jan Knížek, vrchní ředitel daňové správy ministerstva financí.

Pobočky skončí buď na Nový rok nebo až prvního února. To záleží na legislativní radě vlády. „Ta musí vydat vyhlášku, která pracoviště zruší,“ doplnil Knížek.

Rada by se ukončením provozu poboček finančních úřadů měla zabývat v nejbližších dnech.

Chodí v průměru dva klienti za týden

Podatelna funguje v Kamenici nad Lipou už tři roky. Zavedla se, když se zrušil finanční úřad. „Pobočka znamenala pouze přechodné řešení, aby po zavření úřadu nemuseli Kameničtí s každou maličkostí jezdit do Pelhřimova,“ vysvětlil Jindřich Lhota, ředitel pelhřimovského finančního úřadu. Lidé si ale postupem času zvykli dojíždět do okresního města a na podatelnu v Kamenici nad Lipou zavítá jen málokdo. Ta je otevřená dvakrát v týdnu.

„Pokud se zrovna neblíží nějaký důležitý termín, jako je například podání daňových přiznání, navštíví pracoviště v průměru jeden až dva lidé za týden,“ pokračoval Jindřich Lhota.

Za takových podmínek podle Jana Knížka z ministerstva financí držení podatelen ztrácí význam. „V případě velké nevytíženosti se pobočky nevyplatí dále držet. Zbytečně se platí nájem kanceláří a energie,“ doplnil Knížek.

Ztráta zaměstnání rozhodně nehrozí

Zrušením kamenické podatelny nikdo nepřijde o zaměstnání. „Na pobočku dojížděli zaměstnanci pelhřimovského finančního úřadu,“ popsal ředitel Lhota.
„Ti se kvůli zavření pracoviště o ztrátu místa rozhodně bát nemusí,“ dodal Jindřich Lhota.

Ze zániku podatelny si vrásky na čele nedělá ani starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur. „Využití ve městě nenajde. Myslím, že její zánik obyvatelé tedy nijak negativně nepocítí,“ uzavřel starosta Pfaur.