Přesto stále existuje početná kategorie „stromečkářů“, kteří si svátky bez mírně adrenalinového výletu do lesa představit nedokážou. „Je to už takový zvyk. Pro stromeček si do lesa chodil můj táta i děda, a já to od nich už v raném mládí odkoukal. Hned za humny máme lesík plný smrčků. Výprava pro stromek k Vánocům prostě patří,“ pochlubil se svým nekalým záměrem pětadvacetiletý Jakub z malé vesničky na Pelhřimovsku, který si ze strachu z hajného pochopitelně nepřál být jmenován.

„Co si pamatuji, krádeže stromků jsme zatím neřešili. Je vždy obtížné tuto činnost někomu prokázat. Krádeže stromků řeší přestupková komise. Aby se tím zabývala policie, muselo by to být hodně přes pět tisíc,“ řekla mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Přestupková komise má s prokazováním „stromkového prohřešku“ také problém. „Loni jsme zde měli jedno podezření, ale to se neprokázalo. Na to musí být minimálně dva svědci,“ sdělila Marta Kosová z pelhřimovské přestupkové komise.

To, že krádeže stromečků už nejsou tak časté, potvrzuje Rudolf Švec z pelhřimovské lesní správy. „Poslední dobou se v lese krade méně. Je to hlavně tím, že na trhu už není problém sehnat kvalitní stromeček,“ vysvětlil Švec.

Přesto se „stromečkových tradicionalistů“ najde stále dost. „Už od konce listopadu zvyšujeme v lese pochůzky. Občas se stane, že v revíru někoho nachytáme,“ upozornil Švec.

Záměry ortodoxních lovců stromečků však mohou nyní lesníci velice jednoduše, a o to záludněji překazit. „Jehličnany vhodné na vánoční stromky postřikujeme látkou, která při venkovní teplotě nejeví známky ničeho neobvyklého. Když pak ale stromeček vezmete do tepla, začne zapáchat hůře než prasečák,“ dodal lesník Švec.