Přesto, anebo právě proto se bouří. Nelíbí se jim třeba skutečnost, že za nájem ve více než třicetiletém pelhřimovském paneláku, na jehož fasádě ještě blednou písmena symbolizující kanceláře bytového podniku, mají od ledna platit dvojnásobek toho, co je stálo bydlení v roce 2008.

Je to neúnosné

„Neustálé zdražování nájemného je už neúnosné. Když to sečtu i s dalšími poplatky, za byt 1+1 s minikoupelnou a bez kuchyňské linky zaplatím pět tisíc korun. A to je částka, jakou tady spousta lidí už těžko dá dohromady,“ podotkla Libuše Nováková.

Lidé z čísla popisného 1318 kromě toho poukazují také na další skutečnosti, které se jim nepozdávají. Třeba na oprýskané chodby, na stará, mnohdy zkroucená okna, která nelze ani pořádně otevřít.

Složenky citlivější rozhodně nebudou

V některých bytech navíc přetrvávají viditelné stopy po plísni ještě z doby, kdy tam zatékalo. „Také už by to chtělo celý barák zateplit. Jakmile zafouká vítr, hrozně tady protahuje,“ přidal se Karel Zelenka, který v Pražské bydlí dvacet let, dům tedy důvěrně zná. „Už je to zralé na pořádnou opravu,“ doplnil pětasedmdesátiletý nájemník.

Podle pelhřimovského místostarosty Bohumila Kovandy se obyvatelé dočkají zlepšených podmínek již brzy. „Zateplení domu, stejně jako montáž plastových oken, plánujeme na příští rok. Již jsme se zařadili do projektu Zelená energie,“ uvedl Kovanda, který zároveň přislíbil vymalování chodeb a další drobnější očistné úpravy.

Lidem v nouzi uleví příspěvek

Pokud se ale týká nájemného, které od ledna povýší z dosavadních 34,68 korun za metr čtvereční na 49,46 korun, jeho plátcům zřejmě nezbyde než se s ním smířit. Částka, kterou schválili zastupitelé na svém říjnovém zasedání, je v souladu s předpisem Ministerstva pro místní rozvoj. Pelhřimov normu cílového nájemného pro podobně velká města splňuje.

„Je třeba si uvědomit, že cena nemovitostí se každoročně zvyšuje. Navíc tam na příští rok chystáme velkou investici,“ dodal Kovanda.

Ten má radu i pro ty z nájemníků, kteří by mohli mít se zvýšenou platbou potíže. Na radnici jim mohou vystavit příspěvek na bydlení, stačí si o něj zažádat.

Lidé z paneláku, který přímo sousedí s areálem městského úřadu, ale v současnosti neprojevují jen roztrpčení. Sluší se dodat, že se v nich rozhostil také pocit úlevy. Jejich dům donedávna doprovázela do vystěhování některých nepřizpůsobivých nájemníků téměř až kriminální minulost.

Divoké hádky, rvačky, ale i krádeže tam byly na denním pořádku, okolím se dokonce rozlehla i střelba. Už je klid. „Bylo to hrozné, člověk se pomalu bál vykročit z bytu. Ještě že už je tu alespoň klid,“ pravila Nováková.

S tím souhlasil i místostarosta Kovanda. „Nezbylo nám než problémové nájemníky vystěhovat. Ta situace tam už byla doopravdy neúnosná. Pro takové lidi máme Bálkův mlýn. Spořádaný nájemník se ale nemá vůbec čeho bát,“ dotkl se místostarosta Bohumil Kovanda další připomínky ze strany skupiny obyvatel domu v Pražské ulici. Ti totiž vyjádřili obavu, aby nakonec neskončili v holobytech za městem také.