Začínala v první polovině devadesátých let, kdy se hned po maturitě přestěhovala z Pelhřimova na rodinnou usedlost v Rynárci.

Radka Dvořáková vybudovala v současnosti respektovanou jezdeckou stáj i klub od základů a dnes už trénuje a závodí s bůhvíkolikátou generací svých koní.

Na začátku byl a navždy zůstane dneska už pozapomenutý Dukar. „S Dukarem jsem začínala a díky tomuto koníkovi vlastně jezdectví dělám,“ připomíná osudového parťáka Radka Dvořáková.

Dukar nastartoval jezdeckou kariéru

S Dukarem jela jako tehdy ještě neznámá sportovkyně poprvé mistrovství republiky ve všestrannosti. „Dukar opravdu moji jezdeckou kariéru nastartoval. Měl ohromné srdíčko, měl skvělou skokovou potenci, byl to úžasný kůň,“ vzpomíná jezdkyně na Dukara.

Současně si ovšem Radka Dvořáková dobře pamatuje i stinné stránky Dukarovy povahy. „On byl problematický v tom, že nesnesl jiné koně. Když byl ve výběhu s jiným koněm, tak mu docela ubližoval,“ popisuje jezdkyně okolnosti, za jakých Dukar odcházel do koňského důchodu. Na čas skončil u Radčiny nejlepší kamarádky, pak se ještě jednou vrátil do Rynárce.

Dnes je mu už osmnáct let a skončil u dalších známých ve středočeských Bernarticích.

Po Dukarovi se hlavní osobností stáje stala neméně úspěšná Beatrice. „Tahle kobyla dokázala naprosto neuvěřitelné věci. Třikrát vyhrála finále Zlaté podkovy, vyhrála mistrovství republiky. Vrcholové soutěže jezdila ve dvou disciplínách, takové koně u nás prakticky vůbec nenajdeme,“ připomíná Radka Dvořáková výjimečnost klisny Beatrice.

Beatrice na klubovém statku v Rynárci zůstala dodnes, svou výjimečnost stvrdila i tím, že se jí zde narodilo také hříbě. „Řekla jsem si, že ji zkusím připustit, ale moc jsem tomu nevěřila. Ona celý život sportovala, hříbě nikdy nedala. Ale ono se to překvapivě podařilo, dneska nám dala už druhé hříbátko a má se tady velice fajn,“ vypráví příběh Radka Dvořáková.

Dneska je Beatrice už sedmnáct let a s mateřskými povinnostmi ukončila sportovní kariéru. Dalším slavným koněm Radky Dvořákové byla Vadama.
„Vadama se zúčastnila dokonce mistrovství světa mladých koní v Lyonu. Ze 74 kvalifikovaných koní byla nakonec osmadvacátá. Vzhledem k stavu českého jezdectví je to velice pěkný výsledek,“ zdůrazňuje s odstupem Radka Dvořáková.

Vadama pak několik let šířila slávu rynáreckého jezdectví na domácích i mezinárodních závodech, nakonec skončila v Anglii.

Dneska mají u Radky Dvořákové výsadní postavení špičkových současných sportovců desetiletý Oster a o rok mladší Damon.

Sportovat mohl jen do půlky sezóny

„Oster nebyl letos úplně v pořádku. Ani jsme pořádně nevěděli, co mu je, dokonce musel na veterinární kliniku do Heřmanova Městce.

Sportovat tak mohl pouze do půlky sezóny, v každém závodě podával výborné výkony, ale zranění mu znemožnilo absolvovat i druhou polovinu sezóny,“ připomíná jezdkyně. Starosti s Osterem vynahradil Damon.

„Ten měl výsledky výborné. Byl druhý na mistrovství republiky ve všestrannosti, i ve finále Zlaté podkovy,“ chválí Damona Radka Dvořáková.

Následně přidává příběh o tom, jak letos právě na finále Zlaté podkovy absolvoval tento kůň téměř celou trať v krosu bez předních podkov. „Stačilo přijít do cíle krosu o tři vteřiny dříve a byl by první. Přesto si jeho výkonu velice cením,“ dodává Radka Dvořáková.

A slova chvály připojuje i na adresu svých mladých koní. Počkejme si, kdo na seznamu nejslavnějších přibude k Dukarovi, Beatrice, Vadamě, Osterovi a Damonovi.

Jiří Jíra