Sníh na silnicích zatím nezpůsobil kromě obligátní dálnice žádné vážnější dopravní komplikace. „Na Pelhřimovsku jsou všechny naše vozy v pohotovosti.

Jezdí a sypou vše kromě silnic třetí třídy s cedulí: v zimě se neudržuje,“ informoval Jan Míka, ředitel Krajské správy a údržby silnic. Zimní údržbě silnic zatím přeje i počasí.

„Nefouká vítr a tím pádem se netvoří obávané závěje. To nám práci usnadňuje,“ dodal Míka s tím, že v pohotovosti je na sedmdesát vozidel. Je také s podivem, že do včerejšího rána nikde neblokoval cestu jediný uvízlý kamion.

Téměř bezproblémovou situaci na silnicích potvrzuje také mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková. „Zatím je všechno v pohodě. O malých nehodách, kdy se řidiči vyprostí svépomocí, informováni nejsme,“ komentovala situaci Kotková včera o půl jedenácté dopoledne.

Nejenom silnice, ale i chodníky se stávají v zimě rizikovým místem a přibývá úrazů chodců, kteří uklouzli.

Ambulance hlásí vyšší úrazovost

O tom vypovídá i návštěvnost ambulancí. „Celkově se zvýšila frekvence zlomenin horních končetin v důsledku pádu. Ve středu jsme zde měli asi pět těchto případů. Nejčastěji se jedná o zápěstí, kdy se chodec, kterému to uklouzne, snaží předejít pádu rukama,“ sdělila Jitka Horáková, lékařka z Pelhřimovské ambulance.

Města nyní čerstvě zakouší povinnost všechny chodníky udržovat. „Pokud si někdo na chodníku způsobí ůraz, ponese město odpovědnost. Proti tomu případu je však město pojištěné a úraz uhradí,“ řekl Jan Kuchař z technicko – správního oddlění městského úřadu v Pelhřimově. Celková údržba chodníků není snadná. „Zatím není v silách města udržovat všechny chodníky čisté,“ potvrdil Kuchař.