Příčiny syndromu se zatím nepodařilo přesně zjistit a nelze je odhalit předem. „Jedná se vlastně o podložku. Ta je spojená s krabičkou, která v sobě má elektroniku,“ vysvětlil Stanislav Houštěk, primář dětského oddělení pelhřimovské nemocnice.

Poslouží i doma

„Podložka se umístí do postýlky dítěte, kde funguje jako takový senzor. Tam snímá dechovou aktivitu a pohyb kojence,“ pokračoval Houštěk. Pokud dítě normálně dýchá a hýbe se, přístroj na nic neupozorní. Jestliže pohyby nebo dech ustanou, do dvaceti sekund na to upozorní zvukový a světelný signál. Rodiče nebo nemocniční personál pak mohou dítěti přispěchat na pomoc.

„Stačí jednoduchá stimulace, buď s miminkem lehce zatřást, nebo ho pohladit a ono se znovu nadechne,“ vylíčil primář Stanislav Houštěk.

Prostřednictvím nemocnice v Pelhřimově si rodiče mohou monitor zapůjčit také domů. Tato možnost se u řady maminek setkala s velkým ohlasem. „Je to výborná věc. Zapůjčení podložky mi nabídli v porodnici. Neváhala jsem ani minutu,“ pochvalovala si Jiřina Špinarová z Myslotína.

Po šesti měsících jela do Pelhřimova přístroj vrátit. „Když jsem ale dečku dávala zpátky sestřičce, řekla mi, že senzor nedávno jednomu chlapečkovi zachránil život. Tak jsem si podložku radši ještě nechala. Když na ní mé dítě spí, cítím se klidnější. Nikdy nevíte, co se může stát,“ vykládala Špinarová.

Ojedinělý výskyt

Pelhřimovská nemocnice spolupracuje s nadací Křižovatka, která zapůjčení monitorů umožňuje. „Naší snahou je, aby co nejvíce maminek mohlo mít tyto přístroje k dispozici nejenom v nemocnici, ale i doma,“ sdělil Vlastimil Novotný z nadace Křižovatka.

„Jsme rádi, že nám s realizací tohoto projektu pomáhá řada nemocnic a porodnic, které zápůjčky zprostředkovávají,“ dodal Novotný.

Spolupráci si pochvaluje také primář Houštěk. „Monitory jsou dobrá věc. Syndrom náhlého úmrtí kojenců se sice vyskytuje jen vzácně, ale nikdy se nedá určit, které dítě postihne. Proto jsme rádi, že pelhřimovská nemocnice se řadí mezi ty, které dbají na prevenci,“ uzavřel Stanislav Houštěk.
Nadace Křižovatka byla založena v roce 1995, a do této doby předala nemocnicím po celé repulice již 3200 monitorovacích zařízení.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců
SIDS neboli Syndrom náhlého úmrtí kojenců se vyskytuje vzácně. Může postihnout děti od narození do jednoho roku věku. Potkává i úplně zdravá miminka. Kojenec ve spánku přestane dýchat. Jedná se o jev, který se nedá dopředu předvídat a jehož podstatu se zatím nepodařilo vysvětlit.
Zdroj: www.nadacekrizovatka.cz