Od Nového roku se tak Havlíčkobrodsko, Jihlavsko, Pelhřimovsko, Třebíčsko a Žďársko vymaní z „nadvlády“ jihomoravského ředitelství, pod něhož dosud spadá a do konce prosince ještě spadat bude šestnáct okresů ze tří krajů.

Zatímco nyní v České republice funguje osm krajských policejní ředitelství, od 1. ledna 2010 jich bude o šest více. Kromě Vysočiny vzniknou totiž také v Pardubickém, Libereckém, Zlínském, Karlovarském a Olomouckém kraji.

V zemi tak bude od Nového roku čtrnáct krajských policejních správ, tedy přesně tolik, kolik je v republice krajů.

Pět ředitelství ve třech krajích

Fungováním krajského ředitelství na Vysočině, jež bude sídlit v budově územního odboru Policie ČR v ulici Vrchlického v Jihlavě, byl 1. července 2008 pověřen Josef Bačkovský, který byl navíc letos v říjnu jmenován jeho historicky prvním šéfem.

„Mým úkolem bylo zajistit všechny přípravné práce v souvislosti s budováním krajského ředitelství na Vysočině tak, aby od příštího roku mohlo začít plnohodnotně fungovat. Přípravy probíhaly ve dvou základních rovinách. V té první jsem se zabýval dislokací, tedy vybudováním zázemí. Pro nové krajské ředitelství je nutné získat vyhovující prostory. K této části mých povinností neodmyslitelně patřila také oblast ekonomiky,“ řekl reportérům Deníku Josef Bačkovský.

Druhá oblast, neméně důležitá, byla personální. „Klíčové pozice bylo nutné obsadit skutečnými odborníky a profesionály. Mým cílem bylo vytvořit tým schopný pracovat na skutečně vysoké úrovni. Při výběru policistů a občanských zaměstnanců jsem dbal na jejich odborné znalosti a dovednosti, ale důležitá je i jejich morální stránka,“ dodal Bačkovský.

V minulosti bylo pět okresních policejních ředitelství Vysočiny rozděleno do tří krajů. Zatímco Třebíčsko, Žďársko a Jihlavsko byly příslušné Jihomoravskému kraji, Havlíčkobrodsko spadalo pod Východočeský kraj a Pelhřimovsko pod Jihočeský kraj. To se však od 1. ledna 2009 změnilo a poslední dvě okresní správy přešly stejně jako zbylé tři pod již zmiňovaný Jihomoravský kraj.

O novém krajském ředitelství na Vysočině začal policejní prezident Oldřich Martinů jednat před dvěma lety už s bývalým hejtmanem Milošem Vystrčilem. „Jsem rád, že se nám to nakonec podařilo. Jsem rodákem z Vysočiny a před pětadvaceti lety by mě ani nenapadlo, že budu jednou policejním prezidentem a budu stát u zrodu zdejšího krajského ředitelství,“ řekl Oldřich Martinů.

Podle zákona o policii měla nová ředitelství vzniknout ve zbylých šesti krajích nejpozději do 1. ledna 2012. Vše se ale podařilo zvládnout dříve, a tak začnou fungovat už o dva roky dříve. Celkové náklady na jejich vybudování se vyšplhaly na devět set milionů korun.

Tak šel čas…
– Česká republika byla do roku 2000 rozdělena do sedmi krajů plus hlavní město Praha. Fungovalo tu proto osm krajských policejních ředitelství, která kopírovala územně správní rozdělení země.
– V roce 2000 se územně správní rozdělení České republiky změnilo a země byla rozdělena do čtrnácti krajů.
– Okresní policejní ředitelství v Havlíčkově Brodě spadalo pod Východočeský kraj, Okresní policiejní ředitelství v Pelhřimově pod Jihočeský kraj a Okresní policejní ředitelství ve Žďáře nad Sázavou, v Třebíči a v Jihlavě bylo příslušné Jihomoravskému kraji.
– V roce 2007 začal bývalý hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil jednat s policejním prezidentem Oldřichem Martinů o vzniku krajského policejního ředitelství na Vysočině.
– Od 1. ledna 2009 se okresní ředitelství v celé ČR zrušila a místo nich vznikly územní odbory. Územní odbor v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově přešel jako zbývající tři na Vysočině pod Jihomoravský kraj.
– Od 1. ledna 2010 začne v Jihlavě fungovat Krajské policejní ředitelství kraje Vysočina. Zaměstnáno tam bude 1350 policistů a 270 občanských pracovníků. Sídlit bude v ulici Vrchlického v budově jihlavského územního odboru PČR.