To je výčet vítězů pro rok 2009. „Jsem potěšen, spíše nadšen, že jsem cenu získal právě já. Tato cena mě zároveň motivuje k další tvorbě. Zrovna teď pracuji na komenského soše, kterou věnuji stejnojmenné základní škole v Pelhřimově,“ sdělil student kamenosochařské školy v Hořicích a jeden z vítězů.

Ceny města se v kulturním domě Máj udílejí již od roku 2004. „Tato ocenění jsme začali udílet poprvé před pěti roky. Za tu dobu toto nejvyšší ocenění získala celá řada významných osobností, které mají cokoliv společného s městem, nebo jsou rodáci. Letos do seznamu přibude dalších pět jmen,“ informoval ve stručnosti Martin Ecler, ředitel pelhřimovských kulturních zařízení.

Právě on spolu s tehdejším místostarostou města Luďkem Březinou a starostou Leopoldem Bambulou stál u zrodu tohoto projektu.

Postup schvalování kandidátů je prostý. Lidé mohou navrhnout prakticky kohokoliv, konečné rozhodnutí však třímají v rukou pelhřimovští zastupitelé. Ti stanovili seznam kandidátů hlasováním na posledním letošním veřejném zasedání. Slavnostní předávání cen se uskuteční v příštím roce, a to 30. ledna v pelhřimovském Městském divadle.