Pelhřimovským revírům se nákaza zatím vyhýbá. Přesto je důležité dbát na hygienu. Říkají to pracovníci státní veterinární správy. „Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje tvorbu nezhoubných nádorů na kůži hlavy, hřbetu a v břišní krajině,“ vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy Jiří Šulc.

Pomohlo by přidání selenu a zinku

Onemocnění se v poslední době objevilo ve dvou lokalitách na Jindřichohradecku, a to v honidbách v Kunžaku a ve Volfířově. „Zatím musím zaklepat, ale u nás na Pelhřimovsku se nákaza naštěstí nevyskytla. Není radno jí však podceňovat, jelikož je celkem nebezpečná,“ sdělil předseda pelhřimovského mysliveckého sdružení František Dohnal.

Nákaza se vyskytuje i u hospodářských zvířat, ale tam se dá na rozdíl od volně žijící zvěře léčit. Po ulovení případně nakažené srnčí zvěře by neměli lovci nádory odřezávat a nechávat volně v přírodě, aby se nákaza nešířila.

„Lovci by měli hned informovat úředního veterinárního lékaře – krajskou veterinární správu. O použití zvěřiny by měl rozhodnout úřední veterinární lékař,“ uvedl Jiří Šulc. Prevencí pro zdravou srnčí zvěř, která je součástí přírodního bohatství státu bylo přidání selenu a zinku do krmení. Na to však myslivci nemají finance a pomoc státu je zatím v nedohlednu.

Papilomatóza
– Je virové onemocnění způsobované papovaviry.
– Toto onemocnění se projevuje benigními nádorky na kůži a sliznicích, které mohou vzhledem připomínat květák.
– K infekci dochází prostým dotekem již nakažené části.
Zdroj: www.wikipedia.org