Do projektu se za Českou republiku zapojilo Gymnázium Pacov, které zastupují studenti stávající sexty.

V Pacově se koná jíž páté setkání účastníků mezinárodního projektu. Studenti se svými učiteli z Německa, Řecka, Itálie, Litvy, Polska, Rumunska a Turecka, si se svými českými kamarády popovídají o státních svátcích v dané zemi.

„Projekt je zaměřený tak, aby odpovídal zadání. Má svoji pracovní část a zároveň i poznávací,“ řekla koordinátorka projektu Blanka Vondrášová. Před blížícími se Vánocemi představí pacovští gymnazisté české oslavy především na našem způsobu slavení vánočních svátků. „Současně připomeneme některé speciální české svátky, které v jiných zemích neznají,“ dodala Vondrášová. Zahraniční studenti naoplátku seznámí pacovské hostitele se svátky svými, a to formou prezentací a videí, ale také diskuzí v jednotlivých malých mezinárodních skupinkách.

Nejrozsáhlejší studentská akce

„Chceme aby si naši studenti vylepšili jazykové znalosti a zatraktivnili výuku. Určitě pro ně bude také hodně zajímavé zjištění, jak se svátky slaví jinde ve světě,“ sdělil ředitel pacovského gymnázia Josef Novák.

Pacovské gymnázium doplnilo pracovní program o několik workshopů, kde se zahraniční partneři budou moci zapojit tvůrčím způsobem. „Budou mít za úkol například nakreslit, jaké pocity u nich naše české svátky vyvolávají,“ uvedla Blanka Vondrášová.

Zmíněný projekt Commenius začal před rokem a je zatím nejrozsáhlejším studentským projektem, do něhož se pacovské gymnázium zapojilo. Zástupci zvolené třídy se už zúčastnili čtyř mezinárodních setkání se svými partnery.

Loni v listopadu cestovali do Řecka, letos na jaře do Turecka a do Portugalska a před dvěma měsíci absolvovali setkání v Itálii. V Pacově je celkem jednadvacet zahraničních studentů a sedmnáct dospělých, kteří je doprovází.

Zkušenosti se budou hodit

„Studenti bydlí v rodinách našich studentů,“ poznamenala Vondrášová. Zkušenosti ze zapojení do stávajícího projektu by pacovští gymnazisté rádi zúročili při zapojení do dalších mezinárodních studenských projektů. „Nejdřív chceme zdárně dokončit tento projekt a pak můžeme uvažovat o zapojení do dalšího, dodala závěrem Blanka Vondrášová. Pobyt zahraničních studentů v Pacově skončí 6. prosince.