VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S Martou Kosovou překonal Mravenec existenční starosti

Pelhřimov – Vyrůstala v přírodě a přírodě zůstává stále věrná. Marta Kosová stála před dvanácti lety u zrodu Střediska ekologické výchovy Mravenec v Pelhřimově a v organizování aktivit pomáhajících přírodě nepřestává ani dneska.

27.11.2009
SDÍLEJ:

Martě Kosové se splnil sen. Práce s dětmi ji velmi baví a těší ji, že děti mají stálý zájem přírodě pomáhat. Foto: Jiří Jíra

Mravenec vyrostl, dneska je plnokrevným pomocníkem v aktivitách střediska, které je součástí pelhřimovské základní organizace Českého svazu ochránců přírody. „Před dvanácti lety to ale určitě jednoduché nebylo. Museli jsme řešit doslova existenční otázky,“ říká s odstupem Marta Kosová.

Láska k přírodě převládá stále

Ani dneska nemají její aktivity, pro něž za uplynulé roky získala dvě desítky dalších mladých lidí, na růžích ustláno. „Byla bych ráda, kdyby středisko bylo stabilizované,“ zdůrazňuje, když mluví o současnosti Mravence.

K přírodě měla blízko odmala. Život na venkově, na samotě, postupně proměňovala ve svoji životní filosofii. „Kladný vztah k přírodě jsem měla vždycky,“ vzpomíná Marta Kosová. Když pak po studiích nastoupila do služeb někdejšího Okresního úřadu v Pelhřimově, mohlo to být jedině na referátu životního prostředí. Prostřednictvím střediska ekologické výchovy si splnila svůj druhý životní sen. „Vždycky jsem chtěla pracovat s dětmi. A tak jsem tehdy začala chodit do škol s různými přednáškami a výukovými programy o přírodě, ale také o třídění odpadů, o chování se v přírodě, zkrátka s ekologickou výchovou,“ popisuje začátky svých pedagogických aktivit ekoložka.

Mravenec Marty Kosové našel trvalou podporu v pelhřimovské městské knihovně. Právě tam se už řadu let konají populární dílny známé jako třeba Krmítkování nebo Budkování.

Děti se dozvědí celou řadu rad

Už z názvů vyplývá, na co jsou zmíněné dílny zaměřené, zejména školáci se zde dozvědí řadu praktických rad, jak pomoci přírodě v nejrůznějších ročních obodobích. A nezřídka sem přicházejí i ti, kteří už ze školních lavic vyrostli.

„Do konce letošního roku nás čeká ještě velmi oblíbené předvánoční Medování. S ním nám pomáhají místní včelaři, zase tady bude vonět med i včelí vosk, z něhož učíme děti vyrábět svíčky,“ těší se na příští program v knihovně Marta Kosová.

Radost jí dělá i zájem těch, kteří pak ve středisku zůstávají, přibližně dvacet jich získal Mravenec natrvalo. „Zápal dětí, které chtějí přírodě pomáhat, mě samozřejmě těší,“ uzavírá Marta Kosová.

Jiří Jíra

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Krásovy Domky v Pelhřimově, třída 1. A paní učitelky Gabriely Kořínkové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Krásovy Domky v Pelhřimově

Ilustrační foto.

Policisté hledají ničitele kol

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Pelhřimov, Havlíčkův Brod – Již popáté změřili svůj um v malém fotbale hasiči, policisté a záchranáři z Vysočiny. Tradiční vánoční turnaj složek integrovaného záchranného systému v malé kopané také letos uspořádala Nemocnice Pelhřimov ve spolupráci s Nemocnicí Havlíčkův Brod. O putovní pohár se hrálo 8. prosince v hale TJ Jiskra v Havlíčkově Brodě.

Na dvanácti místech Pelhřimovska budou znít koledy

Pelhřimovsko - Ve středu 13. prosince v osmnáct hodin zazní opět společně po celém Česku známé vánoční koledy.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ Krásovy Domky v Pelhřimově

Pelhřimovsko - Ve středu 13. prosince pokračuje v Pelhřimovském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Do Božejova přijíždějí Pavlína Filipovská a Eva Pilarová

Božejov – Adventní koncert plný nostalgických hitů se v pátek 15. prosince uskuteční v Božejově na Pelhřimovsku. Neopakovatelný zážitek slibují dvě legendy české a československé hudební scény, neboť v Božejově na jednom jevišti zazpívají Pavlína Filipovská a Eva Pilarová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT