S ohledem na název není těžké uhádnout, že tento výukový program pro předškoláčky se zrodil v Japonsku. Pobočky ale lze nyní čerstvě vystopovat také v obou největších městech okresu.

Nejprve též nevěřila

Otevřela je tam Jana Smrčková. „Sama mám malou dcerku, nejprve jsem tomu také moc nevěřila. Ale přinutila jsem se dojet na školení. A tam mě to hrozně chytlo,“ vypráví jednatřicetiletá učitelka na mateřské dovolené.

Myšlenka organizovaného muzicírování s malými dětmi ji zaujala natolik, že se rozhodla zkusit to také. Vtip všeho toho snažení spočívá v přirozené dětské zvědavosti.

„Leckdo si myslí, že děcka toho moc nevnímají, což vůbec není pravda. Zvědavost je jim vlastní už od narození. A čím dříve se s učením začne, tím lépe se jedinec rozvíjí po všech stránkách,“ vysvětluje Smrčková, podle níž je „školička“ jako stvořená především pro rodiče, kteří mají vysloveně zájem se svými ratolestmi tvořivě pracovat.

Muzikální program mohou navštěvovat děti od těch skutečně nejmenších až po šestileté předškoláky. Ti se mohou těšit na absolventské ovědčení.

Mnohem cennější než diplom je ale schopnost se spontánně projevovat, zařadit se do kolektivu. A samozřejmě i základní rytmické a dramatické návyky.

Stále na začátku

Myšlenka Yamaha školy rychleji dopadla na úrodnou půdu v Humpolci. „Tam přišlo hodně maminek už na ukázkovou lekci. Ty pelhřimovské jsem musela o významu našeho vzdělávacího programu přece jenom chvíli přesvědčovat. Ale to je asi i tím, že o těchto věcech se tady zatím moc neví,“ dodává Smrčková.

Hudební školství Yamaha přitom vkročilo do České republiky již před patnácti roky. Jeho dnešních 282 poboček navštěvuje více než deset tisíc žáčků, kteří už zdaleka nehrají pouze na klávesy, které vetkly škole jméno.