„Čekání“ skončilo v pátek. V pelhřimovské nemocnici ulehl s podezřením na tuto nákazu desetiletý chlapec. „Ještě čekáme na druhý test. S největší pravděpodobností se ale o prasečí chřipku jedná,“ uvedla Jana Horáková ze sekretariátu nemocnice s tím, že vzhledem k mírným projevům nemoci půjde malý pacient nejpozději dnes domů.

Čtvrťák se moc doučovat nemusí

Žák čtvrtého ročníku se zároveň nemusí bát, že zamešká učivo. V základní škole Komenského, kam chodí, nepotkáte v pondělí živáčka. Ředitel Martin Skořepa se ale nerozhodl vyhlásit mimořádné týdenní prázdniny z obavy před šířením viru H1N1. Tím hlavním důvodem byly poloprázdné třídy, z nichž vyhnala děti nastupující sezonní chřipka.

„Absence přesáhla hranici pětadvaceti procent celkového počtu žáků. Na doporučení hygienika jsem vyhlásil sedmidenní volno. Znovu se začne učit 30. listopadu,“ vysvětlil Skořepa, který ale čelí mnoha ustaraným dotazům v souvislosti s výskytem prasečí chřipky.

„Odepisuji a volám na všechny strany. Panika je ale zbytečná,“ zdůraznil ředitel ZŠ Komenského. Ve stejném smyslu se vyslovil i hygienik Ladislav Koblížek.

„V případě této školy jde hlavně o to, abychom zastavili vlnu šíření klasické virózy, na což obvykle stačí poskytnutý týden,“ řekl pracovník krajské hygienické správy, podle něhož první pelhřimovský případ mexické chřipky ale vypovídá o jiné skutečnosti.

Zvláštní nemocniční pokoj je připravený

Totiž, že už se nejedná o nákazu „dovezenou“ ze zahraničí. „Virus H1N1 se pomalu začíná šířit přímo uvnitř populace,“ dodal Koblížek. V pelhřimovské nemocnici se podle toho stačili zařídit. „Pokoj se zvláštním režimem pro případné další pandemické pacienty máme připravený,“ hlásila Horáková.
Prokazatelně na vzestupu je každopádně sezonní chřipka. Před podobným rozhodnutím, jaké včera učinil ředitel ZŠ Komenského, nyní stojí i jeho kolega Pavel Rafaj ze sousední ZŠ Krásovy domky.

„Ještě před týdnem jsme byli v pohodě, paradoxně po čtyřdenním volnu nám rázem chybí 115 dětí. Uvidíme, jak to bude vypadat v pondělí,“ řekl Rafaj.
Doma zůstanou ještě žirovničtí školáci. Jinde zatím panuje relativní klid.