V listopadu se situace ještě dále zhoršila, současný stav lze označit za takřka kritický. Rozsáhlá přestavba hlavní lůžkové budovy je zhruba v polovině, na zlepšení si podle vedoucího provozně–technického odboru nemocnice Tomáše Koubka veřejnost bude muset ještě několik měsíců počkat.

S nástupem listopadu se pohyb po areálu pelhřimovské nemocnice ještě více zkomplikoval. Je současný stav nejhorší za dobu celé rekonstrukce, nebo to nejhorší teprve ještě přijde?
Jsem přesvědčen, že až skončí tato současná druhá etapa rekonstrukce, tak se pohyb lidí v areálu výrazně zlepší. Největší provizorium nastalo v těchto týdnech, první dílčí zlepšení by mohlo přijít už v prosinci.

Připomeňte, co všechno je nyní uzavřené.
Nyní v listopadu jsme museli vytvořit provizorní přístup do budovy ředitelství, kde je také příjem pacientů. V současnosti je rovněž uzavřena páteřní komunikace od vrátnice do horní části areálu, byť se to trochu zlepšilo tím, že jsme mohli otevřít nové vstupní schodiště. Nicméně problém tady je, zlepšit by se to mělo po dokončení druhé etapy prací a otevření této páteřní komunikace.

Druhá etapa skončí na jaře příštího roku. To bude až do jara průchodnost nemocnicí v tomto stavu?
Bohužel, ano.

Jinak to udělat nešlo?
Pokud si ten areál projdete, tak zjistíte, že kolem hlavní lůžkové budovy je zoufale málo místa. A protože se pracuje také ve výškách, na střeše, tak není možné, aby se v bezprostřední blízkosti kdokoliv pohyboval. Druhým důvodem je rekonstrukce vozovek, dělají se nové komunikace, nové chodníky. A to jinak dělat nelze.

Neohrožuje současný stav zdraví pacientů? Dostane se včas na místo třeba záchranná služba, kde jde doslova o vteřiny?
Příjezd k pavilonu akutní medicíny, kam přiváží právě třeba záchranná služba pacienty, zůstal volný. Na této komunikaci se nic nedělá, tady zdraví pacientů rozhodně ohroženo není. Přístup k tomuto pavilonu je a bude zajištěn v kterékoliv etapě rekonstrukce.

Kompenzujete alespoň nějakým způsobem pacientům a návštěvníkům současné nepohodlí?
Já si myslím, že otevření zadní brány na Humpoleckou ulici a případně i z Jihlavské silnice umožňuje pohyb po areálu, i když ve srovnání s optimálním stavem trochu komplikovanější. Všichni naši zaměstnanci jsou poučeni, aby zvláště v současné situaci návštěvníkům nemocnice a pacientům pomohli, poradili jim, jak se na potřebné místo dostat, případně je tam dovedli. Kromě toho jsme instalovali i další orientační tabule. Ten, kdo sem chodí pravidelně, tak svoje místo určitě najde. Ti, co přicházejí jednou za čas, někdy problém mají.

Jak reagují návštěvníci nemocnice na tuto situaci?
Hovořím s celou řadou pacientů a všichni říkají, že se těší, až bude nemocnice celá opravená. Současné problémy budou zaplaceny konečným výsledkem, na tom se shodujeme. Už dneska to potvrzují hlasy pacientů, kteří leží v již opravené části lůžkové budovy, že je to nesrovnatelně lepší, než to bývalo v minulosti.

Areál je otevřený, nevjíždí se do něho přes vrátnici, nikde není žádná závora. Nezneužívají této situace někteří řidiči, neboť ani kolem nemocnice není vždy kde zaparkovat?
Já bych nerad používal slovo zneužívání. Pravdou je, že sem auty vjíždějí lidé, kteří jezdí pouze na návštěvy, a přitom by pěšky jít mohli, neboť nemají žádné pohybové omezení. Tito lidé pak zabírají místo těm, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu nárok na vjezd do areálu mají i za současné komplikované situace.

Bude rekonstrukce hlavní lůžkové budovy dokončena včas? Nedojde k posunu některých termínů?
V tuto chvíli zhotovitel žádá o prodloužení druhé etapy do konce března, původní termín byl do konce ledna. Konečný termín celé rekonstrukce, tedy říjen 2010, ale zůstává termínem, s nímž se nehýbe.

Bude třetí etapa ve srovnání se současným stavem přece jen o něco klidnější?
Třetí etapa postihne nejstarší část budovy a měla by být klidnější. Čeká nás ale nová komplikace. Uzavřeme střední část budovy, její krajní části prakticky nebudou ničím propojeny. Ono to bude mít taky své problémy.

Jiří Jíra