Tuto situaci řešili i manželé Hurdovi z Pelhřimova, když vybírali jméno pro syna. „Jedno jsme věděli hned. Nechtěli jsme, aby se jmenoval po mně,“ usmál se tatínek Martin Hurda.

Jméno hledali dlouho. Nakonec se rozhodli pro to, které v České republice nosí necelá dvacítka lidí. „Syna jsme pojmenovali Dorian. Podle filmu Obraz Doriana Graye, který se nám s manželkou moc líbil,“ vysvětlil Hurda.

Pokud by ale někdo zalistoval českým kalendářem, toto jméno tam nenajde. O svůj svátek ale malý Dorian Hurda nepřijde. „Jméno je v maďarském kalendáři a připadá na dvaadvacátého ledna,“ doplnil Martin Hurda.

Lea, Estel, Marvin nebo třeba Theodor

Podle matrikářky Aleny Štěpánkové z Městského úřadu v Pelhřimově se s neobvyklými jmény v okrese zatím pytel neroztrhl. Rodiče většinou sází na osvědčená jména. „Například za letošní rok se v pelhřimovské nemocnici narodilo nejvíce miminek se jmény Nela, Tereza, Jakub a Matěj,“ vylíčila Štěpánková. Mezi klasickými jmény se samozřejmě najdou i výjimky. „Evidovali jsme třeba i chlapecká jména Marvin a Theodor,“ uvedla pelhřimovská matrikářka.

Netradiční jména nosí na Pelhřimovsku i dívky. „Zapisovali jsme například Estel nebo Leu,“ pokračovala Alena Štěpánková.

Jméno pro potomka mohou rodiče vybírat z knihy nazvané Jak se bude vaše dítě jmenovat. „Tam jsou shromážděná všechna povolená jména,“ upozornila Štěpánková. Knihu rodiče mají možnost prolistovat také na pelhřimovské matrice. Mohou se v ní seznámit i s významem nejrůznějších jmen.
A pokud chtějí dítěti vybrat nějaké, které v seznamu povolených není?

Musí si zažádat o znalecký posudek

„Jestliže mají rodiče zájem dát potomkovi méně obvyklé jméno, musí si zažádat o znalecký posudek,“ vysvětlila Štěpánková.

Takové netradiční jméno by mělo splňovat několik kritérií. Jinak ho nemůže novorozeně dostat. „Hlavní podmínkou je, že musí někde existovat,“ sdělila matrikářka. „Musí mít zkrátka původ v nějaké zemi,“ upřesnila na závěr Alena Štěpánková.