Kromě viróz se objevila i sezónní chřipka. Epidemie se však zatím neobjevila. Na Pelhřimovsku stoupl počet stonajících lidí oproti minulému týdnu o 2,5 procenta. Nárůst zveřejnila jihlavská hygienická stanice. „Největší nárůst nakažených je na Jihlavsku. Na Pelhřimovsku jsou také, ale je jich méně. Převažují respirační nákazy nechřipkového charakteru. Uvidíme, co bude dál,“ konstatovala Alena Dvořáková, epidemioložka jihlavské krajské hygienické stanice.

„Teď to začíná. Lidi asi zaskočil rychlý nástup zimy. Přibyli mi pacienti s nachlazením,“ oznámila pelhřimovská lékařka Lenka Křikavová. „Drobné nachlazení je nejlepší vyležet doma s paralenem, protože v čekárně se mohou lidé nakazit ještě více. Ale pokud má člověk kromě nachlazení vysoké horečky, bolesti kloubů, pak by měl určitě zajít za lékařem,“ doporučila Lenka Křikavová.

Roušky nejsou

Letošní rok je jiný než roky minulé. S příchodem období viróz a běžné sezonní chřipky nad námi visí hrozba pandemie takzvané prasečí chřipky.

Rozpoznají lékaři tu prasečí? „Na první pohled se určitě poznat nedá. Musejí se udělat testy výtěrem nosohltanu,“ vzkázala Křikavová. Odborníci lidem doporučují očkování proti sezonní chřipce. Na Pelhřimovsku však přílišný zájem není. „Je to stejné jako v letech minulých. Lidé zatím panice nepodléhají,“ reagovala Lenka Křikavová. Do oběhu se dostává i informační leták ministerstva zdravotnictví, který naprosto vyčerpávajícím způsobem lidem sděluje, jak se prasečí chřipka projevuje a co má takto nemocný člověk dělat. Leták je i na adrese http://pandemie.mzcr.cz.

Pranice o vakcíny zatím není, ale roušek se už teď nedostává a stávají se nedostatkovým zbožím. „Roušky nemáme v lékárně, ani na skladě. Lidé se chřipky bojí, podle mě až přehnaně,“ sdělila lékárnice z pelhřimovské lékárny U svatého Víta Anežka Plátová.

Co se týče prasečí chřipky, evidují hygienici devět případů. Na Pelhřimovsku se zatím neobjevil žádný. Celý kraj má pandemický plán pro případ plošné nákazy. Zatím v něm chybí konkrétní informace o preventivním očkování proti prasečí chřipce.

Přednost dostanou záchranáři

„Čekáme na zprávu z ministerstva, jak se bude očkovat a kdy vakcíny přijdou,“ řekla mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. Očkování proti pandemické chřipce se týká vybrané skupiny obyvatel, jako jsou záchranáři a lidé důležité pro chod státu.

„Vybrání lidé budou naočkování v očkovacích centrech,“ dodala Svatošová. Zdravotní pojišťovny předávají seznam lidí, které by prasečí chřipka mohla ohrozit na životě. Především se jedná o staré a chronicky churavé pacienty.

Očkovací vakcíny až na konci listopadu

Tyto lidi naočkují jejich praktičtí lékaři. „Vakcíny do republiky mají dorazit na konci listopadu,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Jak se projevuje prasečí chřipka?
Příznaky jsou podobné projevům sezonní chřipky. Nemocný má horečku 38 až 40 stupňů Celsia, třesavku, zimnici. Pociťuje únavu, nevolnost, bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů. Je světloplachý, má rýmu, bolest v hrdle, kašel, bolest na hrudi. Může se projevit zácpa, průjem či zvracení.
Infekčnost trvá 7 dní, tedy týden od začátku příznaků. Je zásadní vyhnout se kontaktu s okolím, být v domácí izolaci.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky