Školáci dotazy rozhodně nešetřili. „Kolik musí novinář umět cizích jazyků?“ Zaznělo hned na začátku z publika. „Cizí řeči jsou v novinařině hodně důležité, hlavně angličtina,“ upozornil Václav Moravec.

„Pokud chcete dělat rozhovory s osobnostmi jako je třeba Dalajláma, tak se bez znalosti anglického jazyka neobejdete. Sám jsem na ní musel hodně zapracovat,“ usmál se moderátor.

Moderátor musí umět naslouchat

„Musíte při své práci mluvit spisovně?“ Vystřelil z řad školáků další dotaz. „Ano, zastávám názor, že z televize i z rádia by měla znít pěkná a spisovná čeština,“ přikývl Moravec.

Žákům odpověď ale nestačila. Zajímalo je, jestli mluví spisovně i mimo obrazovku. „To ne. Jako kniha nemluvím. Ale nepoužívám vulgární výrazy. Ty opravdu nemám rád,“ dodal Moravec.

„Kdo byl váš nejnepříjemnější host?“ Zajímalo dál školáky. „Nejhorší jsou ti, kteří dlouho mluví a nic neřeknou,“ prozradil Moravec. „Jaké vlastnosti musí mít správný moderátor?“ Skočil mu náhle do řeči další zvídavý školák.

„Musí se hlavně naučit naslouchat. A také být pohotový. Pokud například vypadne spojení v živém vysílání, musí třeba pět minut v kuse mluvit a improvizovat,“ vysvětlil Moravec.

Moderátora také velmi zaujal košetický školní časopis Ámosek. Od mladých kolegů novinářů dostal jeden výtisk na památku. „Máte moc pěkný časopis. Je vidět, že si na jeho přípravě dáváte hodně záležet. Ať se vám jeho tvorba daří,“ popřál školákům na závěr Václav Moravec.