Tato nová tradice našla zázemí i v Pelhřimově, kde propaguje kvalitní víno Petr Zajíček.

Také letos přiváží Martin mladé Svatomartinské víno a zamířil s ním rovněž do Pelhřimova. Martina máme právě dneska, kdy si Svatomartinské budeme moci dopřát?
Svatomartinské víno se smí prodávat prvně právě ve středu, na Martina. U nás to máme udělané tak, že začneme prodávat v 11 hodin 11 minut. Když už jedničky, tak ať jich je co nejvíc.

Víno bylo na místech prodeje určitě s předstihem. Nehrozilo někde jeho otevření nebo zahájení prodeje dřív?
Každý dobrý obchodník by je jako svatomartinské měl začít prodávat opravdu až na svatého Martina. A letos navíc hrozí vinařům nebo obchodníkům, kteří začnou s prodejem dřív, odebrání licence.

Jaký byl při čekání na letošního svatého Martina zájem o první mladé víno?
Zájem byl značný, třeba u nás ve vinotéce se lidi ptali už několik dní. Určitě mu pomohla reklama. Na Svatomartinské víno upozorňovaly dokonce i billboardy u silnic.

Chápali netrpěliví zákazníci, že si musí počkat na dnešní datum?
Někteří ano, někteří ne. Přesto bylo jasné, že u nás dostanou Svatomartinské opravdu až jedenáctého.

Bude tedy Svatomartinského dost?
Myslím si, že by vína dost být mělo. Vycházíme z loňského prodeje, objednávky jsme mírně navýšili. Uvědomujeme si, že Svatomartinské víno se dostává do stále většího povědomí příznivců dobrého vína, projevit se může i zmíněná reklama. Zásoby máme, uvidíme, jak se bude zájem vyvíjet. V případě zájmu víno zajistíme, aby ho bylo dost.

Co konkrétně se bude pít jako Svatomartinské?
Tradiční odrůdy mladých vín. U nás je to Müller, Veltlínské červené rané, Modrý portugal a Svatovavřinecké.

Vinaři ohlásili, že letošní sklizeň byla vydařená, že se máme na co těšit. Bude tomu tak doopravdy?
Ano, bude tomu tak. Informace od vinařů, které už máme k dispozici, to opravdu potvrzují. Letošní rok byl z hlediska úrody hodně zajímavý. Vinařům pomohlo jak teplé počasí na jaře, když víno kvetlo, tak září, kdy se vrátilo léto. Tyto příznivé podmínky se podepsaly i na kvalitě mladého vína.

Jaký ohlas má import Svatomartinské tradice sem k nám na Vysočinu, na Pelhřimovsko nebo přímo do Pelhřimova?
Já si myslím, že už i na Vysočině se lidi naučili pít a vyhledávat dobré víno. Obliba vína obecně stoupá a s ní i zájem o mladá vína a svatomartinské tradice.

Na co se mohou příznivci dobrého vína těšit, až se Svatomartinské víno vypije?
Hned po Martinovi přijde svátek francouzského vína Beaujolais, lidé budou mít zajímavou možnost tato obě mladá vína porovnat. Pak už se budou moci všichni těšit na začátek jara, kdy vinaři začnou se stáčením klasického vína. Ročník 2009 se skutečně povedl, myslím, že je na co se těšit.

Jiří Jíra