Naopak nedostatkovým zbožím jsou lékaři. Na Pelhřimovsku je aktuálně bez práce více než 2600 lidí. Těm úřad práce nabízí pouhých 108 volných pracovních míst.

„Volná místa jsou, ale převážně jde o místa, kde jde o velmi specifické povolání, například lékaře. Převážná část lidí na pracovním úřadě k tomu zkrátka nemá kvalifikaci,“ prozradila Dana Kejřová, analytička pelhřimovského Úřadu práce. Průměrný nabízený plat v celé republice v říjnu poprvé překročil hranici 20 tisíc korun a dosáhl částky 20 044 korun, což je o 2,94 procenta více než v předchozím měsíci. Nejvyšší průměrný plat nabízejí ve Středočeském kraji (25 985 korun), naopak nejnižší je na Karlovarsku (17 335 korun).

Vysočina je na chvostu žebříčku. S průměrným nabízeným platem okolo 22 tisíc korun měsíčně obsadila mezi regiony třetí místo od konce.

„Za Pelhřimovsko údaj bohužel nemáme, je pouze za kraj,“ dodala Kejřová. Podle zatím posledních zveřejněných údajů Ministerstva práce a sociálních věcí hledá na Vysočině práci okolo 25 tisíc lidí. Nejvíce jich bylo na Třebíčsku, téměř sedm tisíc.